Czas powstania
Znajdujące się na terenie gminy Augustów rezerwaty przyrody założono w latach 1963-1980.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Do rezerwatów przyrody na terenie gminy Augustów możemy zaliczyć rezerwat przyrody „Brzozowy grąd” i rezerwat przyrody „Stara ruda”.
Rezerwat przyrody Brzozowy Grąd – położony jest na wyspie Brzozowy Grąd na jeziorze Studzienicznym. Powierzchnia rezerwatu wynosi tylko 0,08 ha.
Rezerwat przyrody Stara Ruda – położony jest na granicy Augustowa i gminy Płaska, między stawem Sajenek a Kanałem Augustowskim. Jego powierzchnia wynosi 83,15 ha.
Opis kontekstów historycznych
Rezerwaty powołano do życia w roku 1963 (Brzozowy Grąd) i 1980 (Stara Ruda).
Rezerwat przyrody Brzozowy Grąd leży na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszcza i Jeziora Augustowskie oraz dwóch obszarów sieci Natura 2000: obszaru specjalnej ochrony ptaków „Puszcza Augustowska” oraz obszaru siedliskowego „Ostoja Augustowska” .
Rezerwat przyrody Stara Ruda Zajmuje górną część rynnowej doliny polodowcowej, o łagodnym nachyleniu w kierunku południowo-zachodnim, a także częściowo otaczające ją wyniesienia. Źródliska, dające początek Rudawce wpadającej do stawu Sajenko, znajdują się w górnej części doliny. Nazwa rzeczki i rezerwatu pochodzi od istniejącej dawniej w okolicy rudni, w której od XVII w. do 1911 r. produkowano żelazo z rudy darniowej.
Oba rezerwaty charakteryzują się specyficzną szatą roślinną, a także występującymi tu rzadkimi gatunkami zwierząt. W rezerwacie Brzozowy Grąd przedmiotem ochrony jest obuwik pospolity, rzadka roślina z rodziny storczykowatych, zaś w rezerwacje Stara Ruda przedmiotem ochrony są źródliska rzeki Rudawki (otoczone łęgiem jesionowo-olszowym) i fragment borów torfowcowych. Występują tu m.in. tacy przedstawiciele fauny, jak zimorodek, bielik, a także ssaki- sarny, jelenie, łosie.