Czas powstania

Mimo, że obecny tu browar powstał dopiero w 2018 r., to tradycje piwowarskie Kurozwęk sięgają XIV w.

Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

Mini browar zachęca do zapoznania się z tutejszymi tradycjami browarniczymi. Na sali prezentowana jest aparatura do tworzenia piwa, dzięki czemu można obserwować proces powstawania piwa począwszy od warzenia i fermentacji, aż po jego nalewanie do butelek i etykietowanie. Powstaje tutaj wiele oryginalnych piw – kurozwęcki specjał „Popiel”, piwo marcowe „Pan Paweł”, jesienne piwo dyniowe, piwo konopne „K”, pils „Złoto Kurozwęk”, czerwony dunkel „Sarmata” czy pszeniczne „Biały Bizon”. Piwa powstają na bazie tradycyjnych staropolskich receptur.

Piwa produkowane na miejscu.

Specjałem browaru są także serwowane w Kurozwękch od lat, dania z bizona – możemy spróbować Bizon burgerów, pizzy z mięsem bizona lub smalcu, pasztetu i kiełbasy z bizona.

Możliwe jest zwiedzanie browaru z przewodnikiem, podczas którego przedstawiona zostanie historia piwa i sposoby jego warzenia.

Aparatura do tworzenia piwa.

Opis kontekstów historycznych

Browar Popiel znajduje się tuż przy bramie wjazdowej do kompleksu pałacowo-parkowego należącego do rodziny Popielów. W XIV w. Dobiesław z Kurozwęk wybudował tu zamek, który został siedzibą rodu Kurozwęckich. Zespół budynków był wielokrotnie przebudowywany, co wiązało się ze zmianami właścicieli dóbr. Wieś przez wieki należała do Kurozwęckich, Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. Od lat 90. XX w. rodzina Popielów odzyskała majątek od Państwa i rozpoczęła się odbudowa kompleksu. Browar Popiel jest najmłodszym projektem odnowy dawnych trenów posiadłości Kurozwęckich. Nawiązuje jednocześnie do ostatnich właścicieli pałacu Popielów i jest kontynuacją długiej tradycji browarniczej na tym terenie.

Budynek Browaru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj