Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

1968

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Śląskie Rosarium jest największym tego typu obiektem w Polsce, zaliczanym także do największych i najpiękniejszych ogrodów różanych na świecie. Na powierzchni 14 ha zasadzono 350 odmian róż, w tym znakomite odmiany takie jak Kordes i Poulsen, które sprowadzano ciężarówkami od hodowców z Niemiec, Belgii i Holandii. W Rosarium, poza różami wielokwiatowymi kwitnącymi przez cały sezon, można znaleźć również róże pienne, czepne, parkowe oraz miniaturowe. Urok tego miejsca podkreślają malownicze oczka wodne otoczone klombami nenufarów.

W Rosarium znajduje się kilkadziesiąt tysięcy krzewów róż

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

W 1964 roku Polskie Towarzystwo Miłośników Róż zaproponowało stworzenie w Parku Śląskim kolekcji liczącej około 30 tysięcy krzewów róż. Projekt Rosarium opracowano w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod kierownictwem prof. Władysława Niemirskiego, który był głównym projektantem Parku Śląskiego. Uroczyste otwarcie Rosarium odbyło się 24 czerwca 1968 roku, w tym samym czasie co inauguracja pierwszej Międzynarodowej Wystawy Róż. W latach 2005-2007 ogród przeszedł gruntowną rewitalizację – wymieniono ziemię, część krzewów oraz zainstalowano nowoczesny system nawadniający. W katalogu wydanym przez Hinduskie Towarzystwo Miłośników Róż w Kalkucie chorzowskie Rosarium znalazło się w gronie 35 najpiękniejszych ogrodów różanych na świecie.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Obecnie kolekcja róż liczy około 300 odmian i można podziwiać aż 35 tysięcy krzewów. Najpiękniej róże kwitną od połowy czerwca do połowy lipca, a następnie, choć mniej intensywnie, powtarzają kwitnienie aż do jesieni. Rosarium przez lata zyskało miano ulubionego miejsca wypoczynku dla mieszkańców regionu. Osoby aktywne chętnie wybierają to miejsce na jogę lub zajęcia fitness, podczas gdy rodziny z dziećmi doceniają jego zadbaną przestrzeń, bezpieczeństwo i spokój sprzyjający odpoczynkowi. To idealne miejsce do czytania książek, wsłuchiwania się w śpiew ptaków, odbywania spacerów sensorycznych, kąpieli leśnych czy po prostu delektowania się pięknem przyrody.

Róże obserwowane z bliska przez lupę podczas spaceru sensorycznego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj