Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz powstał w latach 1872-1873 dla osób, które zmarły z powodu epidemii cholery. 11 lipca 1993, w 120 rocznicę śmierci osób zmarłych podczas epidemii, wysiłkiem bobrowian, został odrestaurowany i poświęcony.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz znajduje się w Bobrowej, gminie Żyraków, powiat Dębica. Ma kształt prostokąta, otoczony jest płotem. Prowadzi do niego brama z napisem „Cmentarz epidemii” oraz daty 1873 i AD 2000. Na terenie cmentarza znajdują się cztery kamienne pomniki, a na nich metalowe tabliczki z imionami i nazwiskami osób zmarłych oraz wiekiem, w którym zmarły. Z przodu cmentarza stoi dębowy krzyż, a na nim wisi tabliczka z napisem: Cmentarz zmarłych na choroby zakaźne w Bobrowej w latach 1872-1873. Pośrodku cmentarza ułożony został, z kamiennych krawężników, krzyż, przystrojony kwiatami.

Cmentarz choleryczny w Bobrowej. Fot: A.Wąż

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

W 1873 roku Bobrową, Bobrową Wolę i okoliczne wsie nawiedziła dwukrotnie epidemia cholery. Po raz pierwszy podczas żniw, zmarło wtedy 44 osoby, drugi – w jesieni, tym razem epidemia zabrała 10 osób. Zmarłych pochowano na oddzielnym cmentarzu, nazywanym obecnie “cholerycznym”. Podczas epidemii mieszkańcy Bobrowej poszli pieszo do Sanktuarium Matki Bożej w Zawadzie, prosząc Maryję o pomoc. Od tej pory co roku, w pierwszą niedzielę maja, mieszkańcy Bobrowej i Nagoszyna udają się z pieszą pielgrzymką do zawadzkiego sanktuarium. Po latach cmentarz został zapomniany przez mieszkańców i zaniedbany. Jednak 11 lipca 1993, w 120 rocznicę śmierci osób zmarłych podczas epidemii, wysiłkiem bobrowian, został odrestaurowany i poświęcony.

Cmentarz choleryczny w Bobrowej. Fot: A.Wąż

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz zachowany w stopniu bardzo dobrym. Dbają o niego mieszkańcy miejscowości Bobrowa. Droga zwykle wiosną i latem jest wykoszona, podobnie jak teren cmentarza, a na grobach ustawiane są kwiaty. O zmarłych tego miejsca pamiętają żyjący także 1 listopada, bo zawsze na cmentarzu, w tym dniu palą się świeczki.

                                                                     

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj