Czas powstania: 20 maja 1987

Opis cech fizycznych: Adres Fundacji Brata Alberta to Radwanowice 1

Opis kontekstów historycznych:

Fundacja została założona 20 maja 1987 roku przez Zofię Tetelowską, Stanisława Pruszczyńskiego, prof. Stanisława Grochala i księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz osoby z Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych, a także ludzi ze wspólnot „Wiara i Światło” w Krakowie.

W 1998 roku Zofia Tetelowska przekazała na rzecz radwanowickiej fundacji swój majątek oraz dawny dwór z połowy XIX wieku przebudowany w 1911 roku przez Austriaków na przygraniczny odwach. W skład kompleksu fundacji wchodzą jeszcze zbudowane w czasach współczesnych nowe pawilony i kościół św. Brata Alberta.

W 1990 roku powstał Dom Norweski im. Matki Elżbiety Czackiej, w 1993 roku Dom Śląski im. księdza kardynała Sapiehy. W 1995 roku stworzono Warsztaty Terapii Zajęciowej im. księdza Stanisława Markiewicza, w 2000 roku Dom Przyjaciół im. bł. Siostry Bernardy Jabłońskiej, w 2001 roku Świetlicę Terapeutyczną dla Dzieci, w 2002 roku Integracyjną Szkołę Podstawową im. Ofiar Pacyfikacji, a w 2003 roku Przedszkole Integracyjne.

Głównym celem Fundacji im. św. Brata Alberta jest szeroko rozumiana pomóc ludziom niepełnosprawnym intelektualnie.

Województwo: małopolskie

Gmina: Zabierzów

Budynek Fundacji Brata Alberta w Radwanowicach, fot. Piotr Kapusta, 15 sierpnia 2022.
Tablica na budynku Fundacji Brata Alberta w Radwanowicach, fot. Piotr Kapusta, 15 sierpnia 2022.
Miejsce upamiętniające mieszkańców Korościatyna k. Monasterzysk pomordowanych w nocy z 28 na 29 lutego 1944; znajduje się obok budynku Fundacji Brata Alberta w Radwanowicach, fot. Piotr Kapusta, 15 sierpnia 2022.