Dolina Kobylańska

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania: nieznany

  Opis cech fizycznych: Dolina ma około 4 km. Znajduje się na terenie wsi Kobylany i Karniowice w gminie Zabierzów. Położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie na Wyżynie Olkuskiej.

  Opis kontekstów historycznych:

  Dolina Kobylańska nazywana jest także Wąwozem lub Jarem Kobylańskim. Rozpoczyna się w Bęble pod Musarową Skałą (446 m), a następnie, od północy i zachodu omija zboczową Gzylową Skałę. Ogólna jej długość wynosi około 4,5 km, w tym około 2 m w środkowym i dolnym odcinku. Płynie przez nią potok Kobylanka zwany też Brynią. W 1435 roku w źródłach historycznych pojawiła się nazwa Brinia określająca tę rzekę jako miejsce rozgraniczenia wsi Kobylany od Będkowic. Jan Długosz w latach 1470-1480 nazywał ją Kobylanką.

              Dolina ma kręty bieg o kształcie wielokrotności litery „S”. Za każdym jej skrętem ukazuje się inna perspektywa wnętrza doliny, a mniej więcej w połowie jej długości, najczęściej na zboczach wschodnich ukazuje się las z którym kontrastują skałki wapienne na których trenują doświadczeni taternicy. To właśnie oni stworzyli oryginalne nazwy grup skalnych takich jak: Cycówka, Chorobliwa Grań, Ponad Gnój Turnia, czy wyniosła turnia Żabi Koń.

              Dolina Kobylańska jest ciekawa pod względem walorów przyrodniczych, a wśród nich wyróżnia brzoza ojcowska, której najbogatsze stanowisko na świecie (!) znajduje się właśnie tutaj. Gatunek ten został okryty w 1805 roku odkrył w Hamerni w Dolinie Prądnika Willibald Besser.

              Dolina Kobylańska słynie z zamieszczonego w niszy skalnej ołtarzyka z wizerunkiem Matki Boskiej do którego prowadzą wkomponowane w skały schody. Kapliczka powstała w 1914 roku z inicjatywy mieszkańców wsi. Znajduje się tam napis: „Rok pamiętny objawienia Matki Boskiej 1914 r. Tu jest Moja Wola stwierdzają wierni”.

              W listopadzie 1997 roku w Dolinie Kobylańskiej kręcono fragmenty filmu „Demony wojny” w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Nagrywano tu sceny przedstawiające wojnę w Bośni. Brali w nich udział m.in. Radosław Pazura, Mirosław Baka, Artur Żmijewski, Bogusław Linda, Olaf Lubaszenko i Tadeusz Huk.

  Województwo: małopolskie

  Gmina: Zabierzów

  Dolina Kobylańska, fot. Piotr Kapusta, 15 sierpnia 2022.
  Dolina Kobylańska, fot. Piotr Kapusta, 15 sierpnia 2022.
  Dolina Kobylańska, fot. Piotr Kapusta, 15 sierpnia 2022.