Czas powstania: nieznany

Opis cech fizycznych: Dolina ma około 4 km. Znajduje się na terenie wsi Kobylany i Karniowice w gminie Zabierzów. Położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie na Wyżynie Olkuskiej.

Opis kontekstów historycznych:

Dolina Kobylańska nazywana jest także Wąwozem lub Jarem Kobylańskim. Rozpoczyna się w Bęble pod Musarową Skałą (446 m), a następnie, od północy i zachodu omija zboczową Gzylową Skałę. Ogólna jej długość wynosi około 4,5 km, w tym około 2 m w środkowym i dolnym odcinku. Płynie przez nią potok Kobylanka zwany też Brynią. W 1435 roku w źródłach historycznych pojawiła się nazwa Brinia określająca tę rzekę jako miejsce rozgraniczenia wsi Kobylany od Będkowic. Jan Długosz w latach 1470-1480 nazywał ją Kobylanką.

            Dolina ma kręty bieg o kształcie wielokrotności litery „S”. Za każdym jej skrętem ukazuje się inna perspektywa wnętrza doliny, a mniej więcej w połowie jej długości, najczęściej na zboczach wschodnich ukazuje się las z którym kontrastują skałki wapienne na których trenują doświadczeni taternicy. To właśnie oni stworzyli oryginalne nazwy grup skalnych takich jak: Cycówka, Chorobliwa Grań, Ponad Gnój Turnia, czy wyniosła turnia Żabi Koń.

            Dolina Kobylańska jest ciekawa pod względem walorów przyrodniczych, a wśród nich wyróżnia brzoza ojcowska, której najbogatsze stanowisko na świecie (!) znajduje się właśnie tutaj. Gatunek ten został okryty w 1805 roku odkrył w Hamerni w Dolinie Prądnika Willibald Besser.

            Dolina Kobylańska słynie z zamieszczonego w niszy skalnej ołtarzyka z wizerunkiem Matki Boskiej do którego prowadzą wkomponowane w skały schody. Kapliczka powstała w 1914 roku z inicjatywy mieszkańców wsi. Znajduje się tam napis: „Rok pamiętny objawienia Matki Boskiej 1914 r. Tu jest Moja Wola stwierdzają wierni”.

            W listopadzie 1997 roku w Dolinie Kobylańskiej kręcono fragmenty filmu „Demony wojny” w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Nagrywano tu sceny przedstawiające wojnę w Bośni. Brali w nich udział m.in. Radosław Pazura, Mirosław Baka, Artur Żmijewski, Bogusław Linda, Olaf Lubaszenko i Tadeusz Huk.

Województwo: małopolskie

Gmina: Zabierzów

Dolina Kobylańska, fot. Piotr Kapusta, 15 sierpnia 2022.
Dolina Kobylańska, fot. Piotr Kapusta, 15 sierpnia 2022.
Dolina Kobylańska, fot. Piotr Kapusta, 15 sierpnia 2022.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj