1. Czas powstania:
    2010r.
  2. Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu
    Makietę pieca do wytapiania szkła wybudował Urząd Gminy w Jaworzu upamiętniając funkcjonującą w 1825r. w tym miejscu hutę szkła. Ustawiono tablicę z opisem samej huty oraz sposobu produkcji w niej szkła. Makieta znajduje się w Jaworzu Nałężu, aby do niej dojść należy przejść ok. 150 wzdłuż potoku Jasionki.Do makiety pieca prowadzą ustawione przy parkingu strzałki.
Tablica informacyjna prowadząca do Makiety Huty Szkła
  1. Opis kontekstów historycznych

Hrabia Maurycy Saint Genois d`Anneacourt, postanowił w 1825 r. uruchomić w Jaworzu hutę szkła. Huta działała w latach 1825-1860. Uległa pożarowi w trakcie produkcji. Lokalne kamieniołomy na stokach góry Bucznik dostarczały potrzebny kamień – piaskowiec godulski i występujący tlenek żelaza potrzebny do barwienia szkła na zielono. Miejscowe wapienniki mogły dostarczać niezbędne wapno palone, a okoliczne lasy drzewa do produkcji węgla drzewnego. Mając to wszystko, przystąpiono do budowy urządzenia kruszącego, tzw. „stępa”, pieca komorowego do wypalania szkła – i gdy to było gotowe, rozpoczęto produkcję.

Wstępnie rozkruszony kamień umieszczano w „strępach”, zmielony nasączano wodą i traktowano wapnem palonym z wapienników, po czym wypalano w piecach opalanych węglem drzewnym. Wytopioną masę szklaną przenoszono w tyglach z kamionki i ustawiano w piecu komorowym. Po stopieniu pobierano ją tzw. „cybuchem” i szklarz kształtował produkowane naczynie, dmuchając i obracając je.

Makieta Huty Szkła w Jaworzu

Twórcy makiety z Urzędu Gminy w Jaworzu podają, że „Ze znalezionej stłuczki szklanej na terenie produkcyjnym huty wynika, że produkowano głównie szkło proste o różnym odcieniu zieleni oraz szkło bezbarwne. Szkło bezbarwne służyło do wyrobu szyb natomiast szkło kolorowe przeznaczano na szklanki na piwo i wino. Cała produkcja szła na potrzeby majątku, który według zachowanej inwentaryzacji z roku 1822 miał m.in. 7 szynków i 10 karczem.”

województwo: śląskie

gmina: Jaworze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj