Instytucja kultury miasta Bytom, powołana 28 października 2013 roku.
Główna siedziba znajduje się w dawnej, zabytkowej cechowni Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark, powstałej w 1868 roku (od 2007 roku wpisana do rejestru zabytków).
Kopalnia węgla kamiennego „Rozbark” została uruchomiona w 1863 roku. Kopalnia rozpoczęła wydobycie w 1863 roku, a zakończyła w 2004. Szyby zostały rozebrane, zachowały się jednak niektóre zabytkowe, ceglane budynki – ze stuletnią cechownią na czele. Jej efektowne wnętrze w wyniku rewitalizacji zostało zaadaptowane na Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK
Kopalnia kilkadziesiąt lat działała pod nazwą „Heinitz-grube”. O kopalni stało się głośno za sprawą jednej z największych katastrof w historii śląskiego górnictwa. W 1923 roku doszło do wybuchu pyłu węglowego, w wyniku czego pod ziemią zginęło wówczas 145 górników. Na rozbarskim cmentarzu przy ul. Leopolda Staffa, w 1925 roku ustawiono okazały pomnik z wykutymi nazwiskami 122 ofiar. W 1971 roku z „Rozbarkiem” połączono kopalnię „Łagiewniki”.
Likwidacja całości miała miejsce w roku 2004, co upamiętnia obelisk na jej terenie. W pierwszych latach XXI wieku rozebrano stalowe wieże szybowe. Przetrwały budynki objęte ochroną konserwatorską, tj. maszynownia szybu „Bończyk” z 1907 roku, cechownia z 1911, budynek kotłowni z czasów I wojny światowej oraz mur oporowy. Z pewnością najciekawszym obiektem jest cechownia. W jej wnętrzu Kazimierz Kutz kręcił scenę z filmu „Sól ziemi czarnej”. Nowe życie tchnęła w budynki kopalni gruntowna rewitalizacja, która przemysłowe obiekty przemieniła w nowoczesny Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK.
Teatr Rozbark jest efektem wieloletniej tradycji tańca współczesnego, stworzonej w Bytomiu przez nieistniejący już Śląski Teatr Tańca.
W ostatnim czasie na terenach pokopalnianych utworzono obiekt Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom. W kompleksie znajduje się również sala crossfit, siłownia, sauny, strefa: Street Workout, Parkour, biegów OCR, bieżnia zewnętrzna i tor do jeżdżenia na rolkach.