Czas powstania: koniec XIX wieku, prawdopodobnie we wrześniu 1900 roku.
Opis cech fizycznych:
Drewniana altana wykonana na murowanym podeście, o kształcie sześciokąta. Do glorietki prowadzą trzystopniowe kamienne schodki. Na szczycie zabytkowej glorietki znajduje się wizerunek Eola – władcy i boga wiatrów.
Opis kontekstów historycznych
Podczas drugiej wojny światowej Jasło zostało praktycznie zrównane z ziemią. Wiele cennych zabytków zostało zagrabionych lub zniszczonych. Usytuowana w miejskim parku glorietka przetrwała wojenną zawieruchę.
Według tradycji i przekazów, altanę wybudowano w związku z planowaną wizytą cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I, który w 1900 r. wraz ze swoim dworem gościł w Jaśle. Tu właśnie zorganizowano w obiekcie na jego cześć koncert. Cesarz brał wówczas udział w manewrach wojskowych odbywających się na tym terenie. Pomysłodawcą powstania obiektu był prawdopodobnie ówczesny burmistrz Jasła Alojzy Metzger.
Glorietka jest najstarszym drewnianym obiektem użyteczności publicznej miasta Jasła. Została usytuowana według przemyślanej koncepcji, w centralnej części parku. Przez wiele lat służyła jako obiekt kulturalny sprzyjający kontaktom towarzysko-wypoczynkowym. Cenną wskazówką dotyczącą historii obiektu jest pocztówka z listopada 1900 roku przedstawiająca jej pierwotny wygląd. W 2000 roku glorietka przeszła gruntowny remont.
Bibliografia:
„Encyklopedia Jasła” , pod redakcją Zdzisława Świstaka, Jasło 2010
https://www.atrakcjedzieciece.pl/dashboard/attractions/glorietka-w-jasle
Województwo Podkarpackie
Gmina Jasło