Czas powstania
XX w.
Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu
Regionalną tradycją gminy Olsztyn stała się „Obrona zamku olsztyńskiego – Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego”, której najbardziej barwną częścią są przedstawienia grup rekonstrukcyjnych.
Opis kontekstów historycznych
Obrona rozpoczyna się barwną paradą z olsztyńskiego zamku od kościoła p.w. Jana Chrzciciela. Oprawa rycerska mszy św. odpustowej stanowi nawiązanie do dawnych polskich tradycji, kiedy to rycerstwo uczestniczyło w mszy przed bitwą.
Punktem kulminacyjnym turnieju jest rekonstrukcja bitwy z 1587 roku, w której wojska arcyksięcia Maksymiliana Habsburga oblegały zamek w Olsztynie a odparte zostały przez bohaterskiego dowódcę Kaspra Karlińskiego. W rolę obrońców zamku wcielają grupy rekonstrukcyjne min. chorągiew husarska z Białegostoku, Bombardierzy z Krakowa, Zamość i Małopolska Zgraja Sarmacka oraz Korpus Artylerii Najemnej, a w rolę wojsk Maksymiliana Habsburga się Houvard Regiment Morawa z Czech oraz Korpus Artylerii zamku Tenczyn.
Pod koniec pokazu odbywają się turnieje łuczniczeoraz pokazy dżygitówki w wykonaniu Chorągwi Husarskiej. Widzowie podziwiają rycerzy konnych i pieszych, pokazy strzelania z replik XVII- wiecznych armat, a także pokazy sokolników. Wspaniałe sokoły, sowy i jastrzębie wzbudzają zawsze podziw, szczególnie najmniejszych uczestników turnieju.
Dane identyfikacyjne
Województwo: Śląskie
Gmina: Olsztyn