Czas powstania

XIX w.

Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz żydowski w Mstowie został założony w 1897 r. Znajduje się przy obecnej ul. Kilińskiego.
Na powierzchni około 0,5 ha zachowało się około pięciu przewróconych nagrobków oraz fragmenty kilku uszkodzonych macew. Są widoczne podmurówki zniszczonych macew oraz pozostałości muru ogrodzenia, wykonanego z wapiennych kamieni. Teren cmentarza jest uporządkowany, brak jednak jakiejkolwiek tablicy informacyjnej oraz ogrodzenia.
Obiekt jest wpisany do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków, nie posiada wpisu w rejestrze zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Opis kontekstów historycznych

Kirkut został zniszczony podczas II wojny światowej a płyt grobowych ułożono chodnik. Macewy wykorzystano min. do budowy chodnika wzdłuż ul. Bibliotecznej. Część nagrobków utopiono także w pobliskiej rzece Warcie.
W archiwach Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie zachował się opis sporządzony w 1991 r. przez Tadeusza Jurczyka: „Po wywiezieniu Żydów w 1942 roku (…) burmistrz Klubsch przystąpił do wyburzania zabytkowych kamieniczek przy ul. Kościelnej, od Rynku do ul. Bibliotecznej. (.) W związku z tym nastąpiła dewastacja kirkutu żydowskiego, na wyżej wymienionym odcinku ulicy został ułożony dość szeroki chodnik z płyt grobowych. (…) Dość duża ilość tych pomników została zatopiona w Warcie vis a vis kirkutu”[[refr:”nazwa”|http://www.kirkuty.xip.pl/mstow.htm [stan na 11 IX 2009 r.].]].

Podczas II wojny światowej na terenie cmentarza pochowano także ofiary nazistowskich egzekucji.
Na przełomie czerwca-sierpnia 1943 r. niemieccy żandarmi z Chorzenic rozstrzelali tu 7 osób narodowości żydowskiej, a zwłoki pochowano w miejscu zbrodni. Spoczywają tutaj również Żydzi rozstrzelali w dniu 30 czerwca 1943 r. w Wancerzowie.

      Dane identyfikacyjne
Cmentarz żydowski w czasie II wojny światowej. Mstów. Źródło: Wikimedia Commons

Województwo: śląskie
Gmina: Mstów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj