Krzyż jest wkomponowany w ścianę starego opuszczonego domu nr 29 przy drodze Wadowice Górne – Izbiska, na tak zwanych Budach. Jest to stary dom o konstrukcji drewnianej, kryty cementową dachówką. Wewnątrz sień wejściowa, kuchnia oraz dwie izby mieszkalne.
Krzyże takie odnaleźć można przede wszystkim w reliktach zabudowy drewnianej pośród nielicznych już starych chat. Drewniane chałupy, symbole minionych czasów, odchodzą z wolna, jako nieunikniona konsekwencja rozwoju cywilizacyjnego w nieubłaganą przeszłość. To wśród takich chat przede wszystkim owe krzyże można jeszcze spotkać, bo tam kryją się jeszcze prawdziwe skarby architektury i sztuki ludowej. Krzyże te, umieszczane w szczytach wiejskich chat lub na ścianach, stanowią integralny element wystroju architektoniczno-zdobniczego obiektu. Z pewnością z punktu widzenia etnografii, są prostymi elementami chłopskiej sztuki ludowej. Mają jednak w sobie coś jeszcze, co wybija je ponad wspomniane ozdoby. W ich prostocie i pokorze ujawnia się przede wszystkim cicha, ale stanowcza manifestacja wiary. Stanowią więc piękne świadectwo zawierzenia Bogu wszystkich mieszkańców danego domu.
Przydrożne lub domowe krzyże i kapliczki to nie tylko polski folklor, czy też ozdoba krajobrazu, ale przede wszystkim wyraz wiary minionych pokoleń. Fundowane były przez osoby prywatne lub całe społeczności wiejskie, jako wota dziękczynne, bądź upamiętnienie różnych wydarzeń. Ludzie z różnych przyczyn i okoliczności budowali kapliczki i stawiali krzyże: w intencji szczęśliwego powrotu z powstania styczniowego, powrotu z wojny, z łagru, a to za ochronę rodziny od morowego powietrza w okresie epidemii, a to za szczęśliwe pożycie rodziny, urodzenie dziecka, czy też ku czci księdza obdarzonego wdzięcznością parafian, itp. Krzyże i kapliczki pojawiały się jako wota błagalne: o urodzaj, pomyślność, przebaczenie popełnionego grzechu (jako wyraz pokuty), o ochronę przed złem, klęskami żywiołowymi, o opiekę nad duszami zmarłych. Przez całe lata były one miejscem spotkań i modlitw mieszkańców danej miejscowości. Także i dziś przechodząc obok nich, wiele osób z czcią zdejmuje czapkę, żegna się lub skłania głowę.
Województwo: podkarpackie
Gmina: Wadowice Górne