Krzyż na starym domu na Budach w Izbiskach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Krzyż jest wkomponowany w ścianę starego opuszczonego domu nr 29 przy drodze Wadowice Górne – Izbiska, na tak zwanych Budach. Jest to stary dom o konstrukcji drewnianej, kryty cementową dachówką. Wewnątrz sień wejściowa, kuchnia oraz dwie izby mieszkalne.

  Krzyże takie odnaleźć można przede wszystkim w reliktach zabudowy drewnianej pośród nielicznych już starych chat. Drewniane chałupy, symbole minionych czasów, odchodzą z wolna, jako nieunikniona konsekwencja rozwoju cywilizacyjnego w nieubłaganą przeszłość. To wśród takich chat przede wszystkim owe krzyże można jeszcze spotkać, bo tam kryją się jeszcze prawdziwe skarby architektury i sztuki ludowej. Krzyże te, umieszczane w szczytach wiejskich chat lub na ścianach, stanowią integralny element wystroju architektoniczno-zdobniczego obiektu. Z pewnością z punktu widzenia etnografii, są prostymi elementami chłopskiej sztuki ludowej. Mają jednak w sobie coś jeszcze, co wybija je ponad wspomniane ozdoby. W ich prostocie i pokorze ujawnia się przede wszystkim cicha, ale stanowcza manifestacja wiary. Stanowią więc piękne świadectwo zawierzenia Bogu wszystkich mieszkańców danego domu.

  Przydrożne lub domowe krzyże i kapliczki to nie tylko polski folklor, czy też ozdoba krajobrazu, ale przede wszystkim wyraz wiary minionych pokoleń. Fundowane były przez osoby prywatne lub całe społeczności wiejskie, jako wota dziękczynne, bądź upamiętnienie różnych wydarzeń. Ludzie z różnych przyczyn i okoliczności budowali kapliczki i stawiali krzyże: w intencji szczęśliwego powrotu z powstania styczniowego, powrotu z wojny, z łagru, a to za ochronę rodziny od morowego powietrza w okresie epidemii, a to za szczęśliwe pożycie rodziny, urodzenie dziecka, czy też ku czci księdza obdarzonego wdzięcznością parafian, itp. Krzyże i kapliczki pojawiały się jako wota błagalne: o urodzaj, pomyślność, przebaczenie popełnionego grzechu (jako wyraz pokuty), o ochronę przed złem, klęskami żywiołowymi, o opiekę nad duszami zmarłych. Przez całe lata były one miejscem spotkań i modlitw mieszkańców danej miejscowości. Także i dziś przechodząc obok nich, wiele osób z czcią zdejmuje czapkę, żegna się lub skłania głowę.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Wadowice Górne

  Krzyż na starym domu na Budach w Izbiskach.
  Krzyż na starym domu na Budach w Izbiskach.
  Krzyż na starym domu na Budach w Izbiskach.
  Krzyż na starym domu na Budach w Izbiskach.
  Krzyż na starym domu na Budach w Izbiskach.