Czas powstania

1767 r.

Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

Kościół św. Michała Archanioła to budowla późnobarokowa, otoczona starym murem z bramą od frontu i dzwonnicą za prezbiterium. Świątynia składa się z krótkiego, prostokątnego prezbiterium. Za prezbiterium znajduje się zakrystia ze skarbczykiem na pistule. Nawa wewnątrz kościoła zbudowana jest na rzucie prostokąta i podzielona pilastrami na dwa przęsła. W prezbiterium i nawie sklepienia są płaskie, natomiast w zakrystii – kolebkowe z lunetami. Okna kościoła umieszczone na szczycie mają kształt półkolisty, otoczone są profilowanymi obramówkami. Pozostałe okna mają kształt prostokątny, także profilowane obramowania. Dach świątyni jest dwuspadowy, kryty dachówką. Na szczycie znajduje się wieżyczka na sygnaturkę.
Wnętrze kościoła nie jest tak bogate jak kościoła św. Trójcy:

  • W prawym bocznym ołtarzu – obraz Matki boskiej Bolesnej. To obraz barokowy, pochodzący z przełomu XVII – XVIII wieku
  • Kropielnica z dawnej głowicy jońskiej, z kieleckiego marmuru. Kropielnica pochodzi z pałacu. Jej powstanie datuje się na pierwszą połowę XVII wieku.
  • Późnobarokowe ławki (druga połowa XVIII wieku)
  • Późnobarokowa dzwonnica z drugiej połowy XVIII wieku wkomponowana od wschodu w mur kościoła. Dzwonnica jest murowana w formie wysmukłej, eliptycznie przesklepiona arkadami, ujętej pilastrami.
    W kościele znajdują się też tablice pamiątkowe rodziny Potockich.
Stan obecny. Źródło:fotopolska.eu

Opis kontekstów historycznych

Zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Koniecpolu wzniesiony został w 1767 roku przez Michała Czapskiego, wojewodę malborskiego.
Na początku XVI wieku w Chrząstowie znajdował się murowany kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Mateusza i Macieja. Prawdopodobnie był on bardzo zniszczony, gdyż w 1544 roku zawalił się. Na jego miejscu zbudowany został przez rodzinę Koniecpolskich następny kościół, który istniał aż do XVII wieku. Dopiero w 1765 roku zniszczoną świątynię kazał rozebrać Michał Czapski i na jej miejscu wzniósł po dwóch latach nową, murowaną.

          Dane identyfikacyjne

Województwo:  śląskie                                                            

Gmina:  Koniecpol                                                                        

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj