Czas powstania

XIII w.

Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

Pierwsza wzmianka o miejscowości w formie Olesno pochodzi z dokumentu z 1226 roku, który został wydany przez biskupa wrocławskiego Wawrzyńca na polecenie księcia opolskiego Kazimierza I. W roku 1613 śląski regionalista i historyk Mikołaj Henel z Prudnika wymienił miejscowość w swoim dziele o geografii Śląska pt. Silesiographia podając jej łacińską nazwę: Rosenberga.
Nazwa miejscowości pochodzi od wyrazu olcha, olsza. Pierwotnie brzmiała Oleszno. Została utworzona przy użyciu przyrostka * -ьno i oznaczała miejsce porośnięte olchami. Forma Olesno powstała pod wpływem wymowy gwarowej. Potoczna forma Oleśno jest wynikiem mieszania się w gwarze spółgłosek š, ś, s. W języku niemieckim miasto otrzymało równoległą nazwę Rosenberg, która oznacza górę z różami.
Obecna nazwa została administracyjnie zatwierdzona 7 maja 1946 roku.
W Oleśnie znajduje się wiele zabytków, m.in. malowniczy rynek.

Opis kontekstów historycznych

Rynek w Oleśnie to centralny plac miasta, przy którym zachowały się ciekawe zabytki. Przy wschodniej pierzei rynku stoi zabytkowy Ratusz, zbudowany w latach 1820-21. Zbudowany został na miejscu dawnego, pochodzącego z 1640 roku budynku. To co przykuwa uwagę w tej budowli, to sześciokolumnowy portyk zwieńczony tymponem. Kiedyś nad ratuszem w Oleśnie górowała wieża, ale po zniszczeniach wojennych odbudowano ratusz już bez wieży. Ponad Rynkiem w Oleśnie góruje dziś inny obiekt – zabytkowa Kolumna Maryjna z 1697 roku, którą postawili tutaj mieszczanie nękani przez wojny, kataklizmy i choroby.

Lata 1900-1908 , Fragment rynku z kolumną maryjną. Po lewej stronie widoczny ratusz. Źródło: fotopolska.pl

Na Rynku w Oleśnie stoi też posąg Św. Jana Nepomucena, ufundowany w 1753 roku przez Leopolda Ignacego Labora jako wotum wdzięczności za godność infułata dla oleskiego konwentu zakonników. Niemal przy samym Rynku, przy ul. Kościelnej odwiedzić warto gotycki kościół Św. Michała – matkę wszystkich kościołów w Oleśnie.

1922 , Wojsko Reiswehry na oleskim Rynku. Źródło: fotopolska.pl

Obecny wygląd Rynek zawdzięcza rewitalizacji przestrzenią dokonanej w latach 2011-2013 r. Są tu m.in. nowoczesne fontanny, ławki,  ogródek piwny oraz zabytkowa studnia. Zielony skwer otoczony asfaltowymi drogami został przekształcony w plac spacerowy wyłożony płytami granitowymi.

Rynek, widok współczesny. Źródło: Domena publiczna

                                                                                                                                                      

      Dane identyfikacyjne

Województwo: opolskie
Gmina: Olesno

                                          

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj