„Żydowska Szwajcaria”. Cmentarz żydowski w Oleśnie                                                                                                                                                                                                           

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Czas powstania

  1814 r.

  Początki osadnictwa żydowskiego w Oleśnie sięgają XV–XVI wieku. Gmina żydowska w Oleśnie powstała pod koniec XVIII wieku. W połowie XIX wieku Żydzi stanowili 12 procent mieszkańców Olesna. Byli to ludzie bardzo zamożni: adwokaci, lekarze, radni, bogaci kupcy i znani filantropi. Dlatego też miasto nazywano „Żydowską Szwajcarią”.

  Dawni żydowscy mieszkańcy Olesna spoczywają na miejscowym kirkucie.
  Cmentarz żydowski w Oleśnie położony jest przy ulicy Młyńskiej. Został założony na początku XIX wieku, najprawdopodobniej w 1814 r. Najstarsze XIX-wieczne macewy mają inskrypcje tylko w języku hebrajskim, nowsze mają też napisy niemieckie. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1821. Najstarsza pochowana Żydówka, to Hani Breslauer, która zmarła w wieku 100 lat.


  Nekropolia otoczona jest starym, częściowo zniszczonym murem. Ma powierzchnię 0,45 ha i zachowało się na niej około 400 nagrobków oraz dom przedpogrzebowy z 1868.

  Maceba. Źródło: Domena publiczna


  W archiwach Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie zachował się przesłany w 1994 list, w którym jeden z miejscowych społeczników opisuje powojenne dzieje cmentarza: „Do 1975 r. urząd powiatowy w Olesnie opłacał człowieka, który pilnował porządku i samego cmentarza. Po reformie administracyjnej zmieniło się to na niekorzyść. Przybyłem do Olesna w 1974 r. i pamiętam ten cmentarz jako obiekt zadbany, otoczony ceglanym murem, porośnięty krzewami, ale nienaruszony. (….) Na początku lat osiemdziesiątych w mieście zaczęto mówić o potrzebie uporządkowania tego cmentarza. Zrobiła to młodzież, wycinając dzikie drzewa i przy okazji udostępniając wejście na cmentarz. Przy najbliższej okazji złożyłem na cmentarzu wizytę i stwierdziłem, że ponad sto płyt nagrobnych i pomników „przewędrowało” z grobów i jest złożonych koło bramy. Dziś już ich nie ma, runął również stojący na skarpie ceglany mur. (….) Były próby zainteresowania losem cmentarza Fundacji Nissenbaumów, ale z odpowiedzi wynikało, że mają mało pieniędzy”.

  Maceba. Źródło: Domena publiczna

  Dane identyfikacyjne
  Województwo: opolskie
  Gmina: Olesno