„Żydowska Szwajcaria”. Cmentarz żydowski w Oleśnie                                                                                                                                                                                                           

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Czas powstania

    1814 r.

    Początki osadnictwa żydowskiego w Oleśnie sięgają XV–XVI wieku. Gmina żydowska w Oleśnie powstała pod koniec XVIII wieku. W połowie XIX wieku Żydzi stanowili 12 procent mieszkańców Olesna. Byli to ludzie bardzo zamożni: adwokaci, lekarze, radni, bogaci kupcy i znani filantropi. Dlatego też miasto nazywano „Żydowską Szwajcarią”.

    Dawni żydowscy mieszkańcy Olesna spoczywają na miejscowym kirkucie.
    Cmentarz żydowski w Oleśnie położony jest przy ulicy Młyńskiej. Został założony na początku XIX wieku, najprawdopodobniej w 1814 r. Najstarsze XIX-wieczne macewy mają inskrypcje tylko w języku hebrajskim, nowsze mają też napisy niemieckie. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1821. Najstarsza pochowana Żydówka, to Hani Breslauer, która zmarła w wieku 100 lat.


    Nekropolia otoczona jest starym, częściowo zniszczonym murem. Ma powierzchnię 0,45 ha i zachowało się na niej około 400 nagrobków oraz dom przedpogrzebowy z 1868.

    Maceba. Źródło: Domena publiczna


    W archiwach Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie zachował się przesłany w 1994 list, w którym jeden z miejscowych społeczników opisuje powojenne dzieje cmentarza: „Do 1975 r. urząd powiatowy w Olesnie opłacał człowieka, który pilnował porządku i samego cmentarza. Po reformie administracyjnej zmieniło się to na niekorzyść. Przybyłem do Olesna w 1974 r. i pamiętam ten cmentarz jako obiekt zadbany, otoczony ceglanym murem, porośnięty krzewami, ale nienaruszony. (….) Na początku lat osiemdziesiątych w mieście zaczęto mówić o potrzebie uporządkowania tego cmentarza. Zrobiła to młodzież, wycinając dzikie drzewa i przy okazji udostępniając wejście na cmentarz. Przy najbliższej okazji złożyłem na cmentarzu wizytę i stwierdziłem, że ponad sto płyt nagrobnych i pomników „przewędrowało” z grobów i jest złożonych koło bramy. Dziś już ich nie ma, runął również stojący na skarpie ceglany mur. (….) Były próby zainteresowania losem cmentarza Fundacji Nissenbaumów, ale z odpowiedzi wynikało, że mają mało pieniędzy”.

    Maceba. Źródło: Domena publiczna

    Dane identyfikacyjne
    Województwo: opolskie
    Gmina: Olesno