Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Kopiec został usypany w latach 1931–1938 z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Kopca, by upamiętnić odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Kopiec znajduje się przy drodze Łańcut–Sokołów Małopolski, usypany ręcznie z tysięcy fur ziemi przez mieszkańców Trzebosi. Na jego szczycie znajduje się granitowy obelisk z orłem niepodległościowym, zaprojektowany przez architekta Macieja Trybusa. Front kopca zdobi tablica z napisem: „Pamięci wszystkich tych, którzy przyczynili się do odzyskania Niepodległości Polski”.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Budowa kopca miała znaczenie patriotyczne i symboliczne, będąc aktem wdzięczności za niepodległość oraz hołdem dla bohaterów narodowych. W czasach PRL-u miejsce to próbowano przekształcić w upamiętnienie wystąpień chłopskich z okresu sanacji. Po 1989 roku przywrócono mu pierwotny charakter, a w 1998 roku zorganizowano uroczystości upamiętniające 80. rocznicę odzyskania niepodległości.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Kopiec jest zadbany i stanowi ważne miejsce uroczystości patriotycznych. Regularnie odbywają się tutaj wydarzenia związane z obchodami Święta Niepodległości, w tym msze święte i apele poległych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj