Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
1985
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Siedzibą teatru jest zabytkowy, secesyjny budynek dawnego luksusowego hotelu „Graf von Reden”. Charakterystycznym elementem budowli jest narożny wykusz, ozdobiony rzeźbami hutnika i górnika, zwieńczony wieżyczką.
Teatr Rozrywki w Chorzowie to jedna z najważniejszych polskich scen teatralnych, specjalizująca się w musicalach i widowiskach muzycznych.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Choć początki teatru sięgają lat 70. XX wieku, pod obecną nazwą działa dopiero od 1985 roku. Od tego czasu chorzowska scena gościła zarówno najsłynniejsze musicale, jak i tragedie, komedie oraz recitale światowych gwiazd.
Pomysł stworzenia teatru rewiowego, który produkowałby dla Telewizji Polskiej przedstawienia estradowe i musicale, pojawił się w 1976 roku w PRL-owskim Komitecie ds. Radia i Telewizji. Za organizację przedsięwzięcia, nazwanego Music Hall, odpowiedzialny miał być katowicki ośrodek TVP, a za lokalizację wybrano Chorzów. Tworzenie teatru miało miejsce w trudnych latach 80., a jego działalność rozpoczęła się dopiero 1 stycznia 1985 roku, jako Teatr Rozrywki, który podlegał władzom wojewódzkim, a nie telewizji. Przedtem powołano Studium Taneczno-Wokalne, które stało się kuźnią kadr dla nowego teatru. Studenci mogli tam zdobywać umiejętności śpiewu, tańca, aktorstwa, stepu, a nawet kaskaderki. Chorzowski teatr posiada własny zespół teatralny, wokalny, baletowy oraz orkiestrę, dzięki czemu mógł prezentować zarówno wielkie musicale (jak „Skrzypek na dachu” czy „Jesus Christ Superstar”), jak i formy kameralne.
Siedzibą teatru jest zabytkowy budynek dawnego, prestiżowego hotelu „Graf von Reden” w Królewskiej Hucie, usytuowany w pobliżu chorzowskiego rynku, przy skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Katowickiej. Hotelowa sala widowiskowa, mieszcząca około 2 tysięcy miejsc, była dumą obiektu. W 2008 roku zakończono modernizację obiektu, która spotkała się z bardzo pozytywnymi opiniami i zdobyła szereg nagród architektonicznych.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Obecnie teatr dysponuje dwiema scenami: dużą (około 600 miejsc) i małą (około 100).