Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

1901

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Budynki wzniesiono w stylu neogotyckim, posiadały strzeliste szczyty i wyniosłe dachy. W skład kompleksu wchodziło m.in. kilka hal, stajnie, obory, chlewy i reprezentacyjne budynki administracyjne z portiernią w środku.

Widok budynków zakładów mięsnych od tyłu

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Dawna rzeźnia miejska w Chorzowie przy ulicy Krakusa była w rzeczywistości kompleksem budynków, które wchodziły w skład zakładów mięsnych. Rzeźnia wtedy była jednym z największych zakładów przetwórstwa mięsnego na Górnym Śląsku.

Budynek z napisem „Zakłady mięsne w Chorzowie” – widok z przodu na bramę

Wówczas był to największy i najnowocześniejszy zakład na Górnym Śląsku. W połowie lat 80. część obiektów została wpisana do rejestru zabytków. Zakłady mięsne działały do 1996 roku. W latach 90. przestała działać, potem zniszczył ją pożar. Cały kompleks przeszedł w prywatne ręce. Część obiektów kompleksu wpisano do rejestru zabytków w 1985 roku, gdy trwała jeszcze produkcja. Zakład zakończył działalności w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Szybko znaleźli się nabywcy, ale choć było kilka pomysłów na wykorzystanie byłej rzeźni, kompleks od tego czasu podał w ruinę.

Ruina budynków widziana z boku

 Na jego terenie wybuchały pożary, a budynki po kolei wykreślano z rejestru zabytków – pierwszy w 2013 r., a później następne. W wyniku jednego z pożarów zawalił się dach dawnej masarni przy ul. Krakusa. Niedługo potem kolejne budynki zaczęły znikać, a mało kto wierzył, że uda się uratować choćby część zabytkowego kompleksu. Na terenie dawnej Rzeźni Miejskiej mają powstać mieszkania, ale także inne obiekty. Zgodnie z zapewnieniami, większość tego terenu będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców i stanie się drugim, chorzowskim rynkiem.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Remont części budynków

Zabytkowa rzeźnia w Chorzowie przez wiele lat stała i popadała w ruinę. Wiosną 2021 została wystawiona na sprzedaż. Obecnie jest remontowana. Za zgodą Generalnego Konserwatora Zabytków, który wydał decyzję o wykreśleniu budynków z rejestru zabytków, część budynków została wyburzona. W miejscu tym planowane jest osiedle mieszkaniowe zaprojektowane przez Macieja Frantę, mające nawiązywać do dawnej zabudowy.

Budynek z napisem „Zakłady mięsne w Chorzowie” oraz w tle budynek remontowany – widok z przodu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj