Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

1895 – najstarsza część budynku, w którym funkcjonuje Muzeum Hutnictwa, muzeum otwarto w 2019 r.

Widok na plac przed budynkami huty – obecnie bedącymi częścią Muzeum Hutnictwa

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie mieści się w zabytkowym budynku z 1895 roku, który niegdyś pełnił funkcję m.in. elektrowni Huty „Królewskiej”. W przestrzeni tej można podziwiać imponujące maszyny hutnicze z XIX i XX wieku. Zbiory Muzeum powstały w dużej mierze dzięki prywatnym pamiątkom i przedmiotom przekazanym podczas spotkań z byłymi hutnikami oraz ich rodzinami. Zgromadzone eksponaty umożliwiają dokumentowanie, zachowanie i pielęgnowanie dziedzictwa kultury przemysłowej Chorzowa i Górnego Śląska.

Muzeum Hutnictwa – widok z przodu

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Budynek, w którym obecnie mieści się Muzeum Hutnictwa, wzniesiono w 1895 roku. Początkowo działała w nim elektrownia Huty „Królewskiej”, która w latach 1898–1911 zaopatrywała w energię miasto Królewska Huta. Gdy elektrownia w Chorzowie przejęła dostawy prądu dla miasta, obiekt nadal pełnił funkcję zasilania huty. W okresie Planu 3-letniego (1947–1949), gdy uruchomiono nową siłownię Huty „Kościuszko”, budynek dawnej elektrowni zmienił swoje przeznaczenie, choć nadal należał do Wydziału Elektrycznego huty. W latach 70. XX wieku mieściła się w nim rozdzielnia elektryczna oraz magazyn silników. W relacjach hutników budynek ten wspominany jest jako miejsce, gdzie przewijano silniki elektryczne. W 2010 roku miasto Chorzów nabyło zabytkową halę od Banku Handlowego w Warszawie. Wśród ówczesnych lokalnych władz samorządowych pojawiła się idea, aby właśnie w tym miejscu utworzyć pierwsze w Polsce muzeum hutnictwa żelaza i stali z okresu rewolucji przemysłowej. Przedstawiono w nim ponad 200 lat historii hutnictwa na obszarze dzisiejszego Chorzowa.

Muzeum Hutnictwa należy do Szlaku Zabytków Techniki

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest instytucją kultury należącą do samorządu Miasta Chorzów. Jest udostępnione dla zwiedzających.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj