Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
1968
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Hala Wystawowa „Kapelusz”, usytuowana w południowo-zachodniej części Parku Śląskiego. Hala powstała na planie elipsy. Hala ma charakterystyczny wygląd zbliżony do kształtu damskiego kapelusza. Składa się z części zasadniczej, która pełni rolę ekspozycyjną oraz dwóch „rogali”, czyli części wejściowej.
Przy budowie „Kapelusza” zastosowano innowacyjną, konstrukcję nośną – kozła wsporczego – na której rozpięto dach namiotowy. Powierzchnia hali wynosi 2200 m2 natomiast wysokość budynku osiąga 15 m.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Została wybudowana w 1968 roku według projektu architektów Jerzego Gottfrieda i Włodzimierza Feiferka. Obiekt reprezentuje awangardową architekturę w stylu późnego modernizmu.
Początkowo projekt stworzono z myślą o budynku sportowo-widowiskowym w Jastrzębiu-Zdroju, jednak jego charakterystyczne cechy – możliwość elastycznego kształtowania wnętrza dzięki zastosowaniu „dachu wiszącego samosprężonego”, dostosowanie konstrukcji do terenu podatnego na szkody górnicze oraz unikalna i efektowna forma – sprawiły, że wykorzystano go ponownie w innym miejscu. Przez wszystkie lata istnienia „Kapelusz” był miejscem organizacji koncertów, wystaw, konferencji, wydarzeń sportowo-kulturalnych z czego za najbardziej rozpoznawalne można uznać Międzynarodową Wystawę Kwiatów. Hala wpisana jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
W 2014 roku podczas rutynowej kontroli technicznej odkryto uszkodzenie konstrukcji budynku (zauważono pęknięcie fragmentu konstrukcji dachu – pękł jeden z głównych stalowych dźwigarów, podtrzymujących konstrukcję dachu), więc Hala została wyłączona z użytku i do tej pory pozostaje zamknięta. Obecnie jest w złym stanie i nie jest remontowana, choć temat ten wciąż powraca. Jednak z powodu tego, że widnieje w ewidencji zabytków, koszty remontu byłyby ogromne. Park Śląski podjął działania, mające na celu usunięcie obiektu z listy zabytków. Jednak otrzymał negatywną odpowiedź ze strony Ministerstwa Kultury. Przyszłość „Kapelusza” pozostaje niewiadomą.