Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Tradycja przygotowywania dzioni rakowskich sięga XIX w. Według tradycji przepis ten rakowianki „wykradły” z kuchni żydowskiej. Przepis znany jest od pokoleń.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Dzionie rakowskie to kiszka upieczona w naturalnym jelicie wieprzowym lub wołowym, ze specjalnym farszem z podgardla wieprzowego i macy.

Przepis na dzionie rakowskie (opublikowany na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego)

„– Przygotowanie macy

Z 2 kg mąki, 8 całych jajek, 15 dkg rozpuszczonego smalcu zagnieść ciasto – dolewając ciepłej wody tyle, ile przyjmie mąka. Ciasto rozwałkować na placki, jak na makaron. Należy je nakłuć widelcem i piec około kwadransa na złoty kolor. Nie wolno dopuścić do przypieczenia na brązowo.

– Przyrządzenie rosołu

Z 2 kg podgardla (lub podgardle wędzone + mięso wieprzowe) ugotować rosół bez warzyw. Do wywaru dodać 7 ziaren ziela angielskiego, 3 listki laurowe, 10 ziaren czarnego pieprzu i soli do smaku. Mięso wyciągnąć z rosołu, przekręcić przez maszynkę i wrzucić z powrotem do rosołu.

– Przygotowanie farszu

Na stolnicy rozkruszyć wałkiem do ciasta upieczone mace (na drobne kawałki o wielkości monet 20-50 groszowych, niech trafią się i „złotówki”), rozkruszone mace włożyć do misy i zalać gorącym rosołem. Pęczniejące masę pozostawić na 2 godziny – aż wystygnie. Masa ma być na tyle zawiesista, aby nie „uciekała przez palce”. Jeśli będzie za gęsta, dolać wody, ale zanim doda się jaja. Następnie ubić 8 jaj i zmieszać je z przyprawami (sól , pieprz, zmielone ziele angielskie – do smaku).

 – Nadzianie kiszek

Oczyścić 10 m jelit wieprzowych (należy uważać, aby nie zedrzeć zanadto tłuszczu, bo popękałyby one w pieczeniu). Przygotowanym farszem nadziewać kiszkę. Należy pamiętać, aby robić to ręcznie; tylko ,wtedy uzyska się właściwą gęstość i wygląd potrawy. Wypełnić masą dość luźno 2/3 kiszki, po czym trzeba nakłuć ją igłą co 15 cm. Końce kiszki spina się szpilą drewnianą albo związuje się wełnianą przędzą lub dratwą.

 – Pieczenie

Kiszki układa się w brytfannie, tak aby się nie dotykały. Należy podlać je trochę wodą, tak aby ledwie zakryła blaszkę. Nadziane jelita nie mogą „czekać”, wkładamy je natychmiast do gorącego pieca i po około godzinie, gdy skórka na kiszce mocno się zrumieni – dzionie gotowe! Dzionie rakowskie najlepiej smakuje następnego dnia po wychłodzeniu, pokrojeniu w plastry i obsmażeniu”.

Tradycjne dzionie. fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu  

Gospodynie rakowskie niegdyś na Wielkanoc, a później i Boże Narodzenie przygotowywały potrawę charakterystyczną dla regionu i nigdzie indziej nie przygotowywaną – dzionie rakowskie. Sposobów na ich przygotowanie było wiele, jednak można było zauważyć cechy wspólne tych wszystkich receptur. W 2005 roku, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Rakowskiej i Stowarzyszenia Agroturystycznego „Dolina Czarnej” wspólnie ustalono jednolity przepis dla tej potrawy. Zebrano najstarsze mieszkanki Rakowa potrafiące piec dzionie i z uzyskanych od nich informacji stworzono jeden przepis. Wtedy też potwierdzono, że kobiety znały wszystkie przepisy od swoich prababek. W 2007 r. dzionie rakowskie zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Tradycja przygotowywania dzioni rakowskich jest wciąż obecna wśród rakowian, danie przygotowuje się zwłaszcza na święta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj