Rezerwat przyrody nieożywionej „Zimny Dół”

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania: 1999

  Opis cech fizycznych: Rezerwat „Zimny Dół” znajduje się  około 1,5 km na zachód od centrum Czułowa, niedaleko jego granicy z Sanką i Baczynem. Prowadzi do niego droga z Krzeszowic do Baczyna na odcinku biegnącym w górę Sanki.

  Opis kontekstów historycznych:

  Rezerwat przyrody nieożywionej „Zimny Dół” powstał 8 lipca 1999 na podstawie zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Jego powierzchnia wynosi 2,22 ha. Celem jego utworzenia było zachowanie charakterystycznych form skalnych powiązanych z procesami zboczowymi (obrywy skalne, szczeliny rozwarte w skutek osuwania się skałek) oraz procesami krasowymi. Zbocza „Zimnego Dołu” pokrywa las w którym dominują zbiorowiska grądowe z grabem i lokalnie występującym dębem bezszypułkowym. Wysokość skałek w rezerwacie wynosi przeważnie od kilku do kilkunastu metrów. Dwie z nich tworzą długie na ok. 100 m mury-ścianie-granie z występami i okopami pod którymi utworzono ścieżkę dydaktyczną „Błądzi”. W „Zimnym Dole” spotkać można także las łęgowy z olszą czarną z domieszką wierzby, czeremchy i jesionu. Występują tam także kserotermiczne zarośla oraz murawy naskalne. Znaleźć można także całkowicie chroniony krzew bluszcz pospolity (Hedera helix) pnący się grubymi, powyginanymi łodygami nawet do wysokości kilkunastu metrów. Roślina ta żyje około 400-500 lat choć może osiągnąć wiek nawet 1000 lat.

  Rezerwat „Zimny Dół” obok Doliny Mnikowskiej czy Skałek Piekarskich, jest kolejnym na terenie gminy Liszki miejscem, które warto polecić w szczególności miłośnikom przyrody lubiącym przebywać w jej otoczeniu.

  Województwo: małopolskie

  Gmina: Liszki

  Rezerwat „Zimny Dół” w Czułowie, fot. Grzegorz Korczek, 2022.
  Rezerwat „Zimny Dół” w Czułowie, fot. Grzegorz Korczek, 2022.
  Rezerwat „Zimny Dół” w Czułowie, fot. Grzegorz Korczek, 2022.