Czas powstania:

XVI w.

Opis kontekstów historycznych:

Pierwszy kościół w tym miejscu był świątynią drewnianą. Źródła podają, że jego konsekracja miała miejsce w 1549 roku. Fundacja murowanego kościoła pw. Św. Tomasza jest ściśle związana z leżącym nieopodal kościołem pw. św. Trójcy. W XVI w.  wspomniany kościół św. Trójcy został zajęty przez braci polskich, wspólnoty religijnej zwanej też Arianami. Pochodzili oni z Ogrodzieńca, a wspierał ich tamtejszy kasztelan i magnat Jan Firlej. Podczas siłowego przejęcia kościoła zginął miejscowy ksiądz. Po tym wydarzeniu arianie zamienili świątynię w zbór. To wydarzenie związane z historią kościoła św. Trójcy ma decydujący wpływ na powstanie nowego. Brak własnej świątyni zmusił miejscowych katolików, do uczęszczania do odległego o kilka kilometrów kościoła pw. św. Stanisława w Czeladzi. Stan ten nie mógł trwać długi, dlatego poza murami Góry Zamkowej ufundowano kościółek pw. Tomasza Becketa z Canterbury. Wezwanie kościoła jest hołdem lokalnej społeczności dla proboszcza parafii pw. św. Trójcy, który zginął z rąk arian. Jego śmierć nosi znamiona podobieństwa do męczeńskiej śmierci Tomasza Becketa, zamordowanego na schodach katedry w Canterbury z rąk rycerzy króla Henryka II.

Kościół pw. Św. Tomasza w Będzinie, fot. Bartosz Gawlik

W miejscu pierwotnej drewnianej świątyni, w XVIII w. wzniesiono kościół murowany. W pobliżu budowy nowej świątyni znajdował się cmentarz grzebalny, dlatego stał się on kościołem cmentarnym. Z wyposażenia kościoła na uwagę zasługuje przede wszystkim, barokowy ołtarz z obrazem św. Tomasza Becketa z Canterbury oraz rzeźby w stylu gotyckim. W otoczeniu kościoła znajduje się zabytkowy cmentarz rzymskokatolicki, na którym podziwiać można piękne, bogato zdobione secesyjne rzeźby i nagrobki. Kościół św. Tomasza jest kolejny cennym zabytkiem i istotnym miejscem w historii Będzina, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Góry Zamkowej. W pobliżu mamy bowiem średniowieczny Zamek Królewski wzniesiony za panowania Kazimierza Wielkiego, cmentarz żydowski będący reliktem żydowskiej historii miasta, Podziemia Będzińskie – świadectwo okupacji miasta przez hitlerowców, pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska i jego wału i oraz wspominany już kościół pw. Św. Trójcy.

Niezwykłą historię tego miejsca, znakomicie oddaje barwną i ciekawą historią miasta, które małymi krokami zmierza do 700 rocznicy lokacji miasta. Ta bowiem mieć będzie miejsce w roku 2058.

Gmina: Będzin

województwo: śląskie, powiat będziński,

region Zagłębie Dąbrowskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj