Pomnik Orlątka Lwowskiego rodem z Czeladzi

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Pomnik Orląt Lwowskich, fot. Bartosz Gawlik

    Czas powstania:

    2018 rok

    Opis cech fizycznych:

    Na kamiennym postumencie w kształcie ściętego ostrosłupa posadowiona figura lwowskiego lwa, będącego jednym z elementów cmentarza Obrońców Lwowa. Siedzący lew łapą podtrzymuje tarczę na której znajduje się godło Rzeczpospolitej i napis „Tobie Polsko”. Z jednej strony na postumencie napis łaciński: „TIBI PATRIAE SEMPER FIEDELES MORTUI SUNT. UT LIBERI VIVAMUS” oraz Krzyż Obrony Lwowa z drugiej strony tablica przybliżająca postać Jurka Bitschana.

    Opis kontekstów historycznych:

    W 2018 roku, w czeladzkiej dzielnicy Piaski odsłonięto pomnik Orląt Lwowskich upamiętniających bohaterską śmierć niespełna piętnastoletniego obrońcy Lwowa Jurka Bitschana. Odsłonięcie pomnika w mieście urodzenia młodego bohatera było kolejnym wydarzeniem, upamiętniającym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Jurek Bitschan urodził się 27 listopada 1903 roku w Czeladzi jako syn Henryka Bitschana, urzędnika kopalnianego i Aleksandry, działaczki niepodległościowej. W 1912 roku z matką i jej drugim mężem dr Romanem Zagórskim zamieszkał we Lwowie, gdzie uczęszczał do gimnazjum im. Henryka Jordana. Należał do IX drużyny harcerskiej.

    1 listopada 1918 roku po zajęciu Lwowa przez Ukraińców, matka Jurka czynnie włączyła się w obronę miasta. Jej śladem podążył syn, który zgłosił się do służy wojskowej na moście kulparkowskim. Przydzielony do oddziału por. Stanisława Petriego, 21 listopada wziął udział w ataku na pozycje ukraińskie na Łyczakowie. Wraz z innymi żołnierzami oddziału dostał się na Cmentarz Łyczakowski. Zginął od eksplodującego granatu.

    Jurek Bitschan został pochowany przy licznym udziale mieszkańców Lwowa stając się jednym z symboli Orląt Lwowskich. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Obrony Lwowa.

    Dane identyfikacyjne:

    województwo śląskiego

    Gmina Czeladź, Czeladź Piaski