Park Zdrojowy im. Józefa Piłsudskiego

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  1. Czas powstania
   XIX w.

  2. Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Park jaworzański przyciąga swoją ciekawą i unikalną przyrodą. Znajduje się w centralnej części Jaworza, zajmuje tereny na wschód od ul. Zdrojowej oraz na północ od ul Wapienickiej, przy której znajduje się parking. Na powierzchni 6 ha znajduje się kilkadziesiąt pomnikowych drzew i egzotycznych krzewów. Obecnie w parku możemy podziwiać 40 gatunków drzew i krzewów. W większości są liściaste, a dominują gatunki krajowe. Po pięknym zapachu łatwo zgadnąć, że rośnie tu najwięcej lip drobnolistnych, ale licznie występują także klony, jawory czy dęby. Ładnym akcentem kolorystycznym są brzozy brodawkowate, topole białe, buki purpurowe i graby. Z gatunków egzotycznych wyróżniają się platany klonolistne ze swoją złuszczającą się korą, kolczastymi owocami i klapowatymi liściami, tulipanowiec amerykański o niespotykanych kształtach liści i pięknymi tulipanopodobnymi kwiatami, a także pomnikowe rodzime tj. dąb szypułkowy, wierzba biała, płacząca, dąb czerwony o pięknie wybarwiających się liściach i wiele innych atrakcyjnych okazów. Pośród krzewów pięknymi kwiatami ubarwiają park różaneczniki. Wiele tutejszych drzew to dorodne pomniki przyrody: kilka wiązów górskich przekracza nawet 5 m obwodu.

  3. Opis kontekstów historycznych

  Początki parku sięgają mniej więcej połowy XIX wieku, pierwotnie jako ogród geometryczny ze zwierzyńcem, wokół pałacu budowanego wówczas przez barona Arnolda Saint-Genois d’Anneaucourt. Następnie na początku XIX wieku przekształcono go na krajobrazowy, klasycystyczny.

  W 1862 roku hrabia Maurycy Arnold Saint-Genois d’Anneaucourt utrzymał prawo do otwarcia uzdrowiska, wtedy rozpoczęto prace modernizacyjne w parku. Zlikwidowano zwierzyniec i znacznie go powiększono. Utworzono system alejek spacerowych oraz polanek widokowych. Zagospodarowano stawy, zasadzono wiele gatunków roślin, również egzotycznych. W 1871 roku, powstały park krajobrazowy był przystosowany do potrzeb kuracjuszy i zajmował ok 40 ha. W 1906 roku nastąpiła utrata praw uzdrowiska oraz zmiana właścicieli. W wyniku tego oraz dwóch wojen park uległ zaniedbaniu. Obecnie park zajmuje mniejszy teren niż kiedyś ale w ostatnich latach został zmodernizowany i dobrze się prezentuje.

  W obrębie parku oraz w bliskiej jego odległości znajdują się min: piękna alejka grabowo-jesionowa i dębowa, staw parkowy, muszla koncertowa, dawna zabudowa uzdrowiska, kościół i cmentarz.

  Park Zdrojowy

  W Alei Kościelnej, w parku stoi pomnik twórcy rządów sanacyjnych II Rzeczpospolitej, Naczelnika Państwa, pierwszego marszałka Polski, Józefa Klemensa Piłsudskiego ufundowany przez lokalne społeczeństwo w marcu 1931 r. 

  Pomnik Józefa Piłsudskiego w Parku Zdrojowym w Jaworzu

  W 2010r. w centrum parku pamiętającym czasy świetności rodziny hrabiowskiej Saint-Genois d’Anneaucourt, postawiono fontannę, zwaną fontanną Trzech sióstr, z której leje się wydobywana z głębi ziemi zabłocka solanka termalna.

  Fontanna Trzech Sióstr w Parku Zdrojowym

  W ten sposób Jaworze powróciło do tradycji, kiedy było odwiedzane przez znane znakomitości: Wincentego Pola, Marię Dąbrowską, Juliana Tuwima, leczący swoje nadwątlone zdrowie żętycą, borowinami i „kryształowym” powietrzem.

  W Parku Zdrojowym usytuowany jest również Amfiteatr – centrum życia kulturalnego Jaworza, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne, w tym m.in. posiadający wieloletnią tradycję i cieszący się wielką popularnością Jaworzański Wrzesień połączony z dożynkami gminnymi.

  województwo: śląskie

  gmina: Jaworze

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł