Rynek z widoczną kamienicą i nieistniejącym już dziś parterowym domem, 1916 r., Śląska Biblioteka Cyfrowa, źródło: fotopolska.eu

Czas powstania:

XVIII / XIX wiek (?), przebudowa w latach 2019-2021

Opis cech fizycznych:

Pierwotnie budynek murowany, dwukondygnacyjny, podpiwniczony z użytkowym poddaszem. Ulokowany szczytem do drogi. Dach dwupołaciowy, elewacja frontowa 4 osiowa, w części poddasza 2 osiowa. Obiekt posiada szczy nawiązujący do barokowego znajdujący się w partii połaci dachu. Na parterze w skrajnych osiach niegdyś znajdowały się wejście do budynku oraz brama bramna prowadząca na podwórze. Do ok. 1940 roku do budynku od strony północno-zachodniej przylegał niższy parterowy dom ze spadzistym dachem usytuowany kalenicowo do rynku. W latach 2019-2021 obiekt rozbudowano zachowując charakterystyczną elewację frontową z dekoracyjnym szczytem.

Dom Konarzewskich na czeladzkim rynku, fasada frontowa po remoncie, fot. Kalina Gawlik

Opis kontekstów historycznych:

Jesienią 1943 roku rodzina Konarzewskich wraz z córką zostaje wywieziona do obozu pracy. Rok później Michał Konarzewski umiera. Czeladzką nieruchomość przejmuje rodzina niemiecka. Po zakończeniu działań wojennych Stanisława Konarzewska wraz z córką powraca do kamienicy. Oprócz nich w domu zamieszkują osoby „z dokwaterowania”. Po śmierci w 1992 roku potomkini właścicieli kamienica mocą testamentu przechodzi w ręce kuzynki, która w 2007 roku sprzedaje nieruchomość gminie.

Dom znajdujący się dziś na rogu placu rynkowego oraz ulicy Będzińskiej przez mieszkańców potocznie nazywany jest kamienicą Konarzewskich. Nazwa nawiązuje do ostatnich prywatnych właścicieli obiektu, którzy zajmowali budynek do 2007 roku.

Obecnie w wyremontowanej i rozbudowanej kamienicy Konarzewskich mieści się Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej Rynek 22 w Czeladzi.

Historia kamienicy zaczyna się w 1905 roku. Stanisława Madelówna wychodzi za mąż za Michała Konarzewskiego. W posagu otrzymuje kamienicę zlokalizowana na Rynku pod numerem 14 (obecnie 22). Dom stał się miejscem spotkań towarzyskich bowiem gospodarze byli miłośnikami gier karcianych.

Budynek od ul. Będzińskiej, fot. Kalina Gawlik

Dane identyfikacyjne:

województwo śląskie

Gmina Czeladź, Czeladź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj