Kamienica Konarzewskich, Rynek 22

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Rynek z widoczną kamienicą i nieistniejącym już dziś parterowym domem, 1916 r., Śląska Biblioteka Cyfrowa, źródło: fotopolska.eu

  Czas powstania:

  XVIII / XIX wiek (?), przebudowa w latach 2019-2021

  Opis cech fizycznych:

  Pierwotnie budynek murowany, dwukondygnacyjny, podpiwniczony z użytkowym poddaszem. Ulokowany szczytem do drogi. Dach dwupołaciowy, elewacja frontowa 4 osiowa, w części poddasza 2 osiowa. Obiekt posiada szczy nawiązujący do barokowego znajdujący się w partii połaci dachu. Na parterze w skrajnych osiach niegdyś znajdowały się wejście do budynku oraz brama bramna prowadząca na podwórze. Do ok. 1940 roku do budynku od strony północno-zachodniej przylegał niższy parterowy dom ze spadzistym dachem usytuowany kalenicowo do rynku. W latach 2019-2021 obiekt rozbudowano zachowując charakterystyczną elewację frontową z dekoracyjnym szczytem.

  Dom Konarzewskich na czeladzkim rynku, fasada frontowa po remoncie, fot. Kalina Gawlik

  Opis kontekstów historycznych:

  Jesienią 1943 roku rodzina Konarzewskich wraz z córką zostaje wywieziona do obozu pracy. Rok później Michał Konarzewski umiera. Czeladzką nieruchomość przejmuje rodzina niemiecka. Po zakończeniu działań wojennych Stanisława Konarzewska wraz z córką powraca do kamienicy. Oprócz nich w domu zamieszkują osoby „z dokwaterowania”. Po śmierci w 1992 roku potomkini właścicieli kamienica mocą testamentu przechodzi w ręce kuzynki, która w 2007 roku sprzedaje nieruchomość gminie.

  Dom znajdujący się dziś na rogu placu rynkowego oraz ulicy Będzińskiej przez mieszkańców potocznie nazywany jest kamienicą Konarzewskich. Nazwa nawiązuje do ostatnich prywatnych właścicieli obiektu, którzy zajmowali budynek do 2007 roku.

  Obecnie w wyremontowanej i rozbudowanej kamienicy Konarzewskich mieści się Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej Rynek 22 w Czeladzi.

  Historia kamienicy zaczyna się w 1905 roku. Stanisława Madelówna wychodzi za mąż za Michała Konarzewskiego. W posagu otrzymuje kamienicę zlokalizowana na Rynku pod numerem 14 (obecnie 22). Dom stał się miejscem spotkań towarzyskich bowiem gospodarze byli miłośnikami gier karcianych.

  Budynek od ul. Będzińskiej, fot. Kalina Gawlik

  Dane identyfikacyjne:

  województwo śląskie

  Gmina Czeladź, Czeladź