Fot. Pałac w Natolinie

Okolica obecnego zespołu pałacowo-ogrodowego początkowo stanowiła tereny łowieckie polskich królów, a później letnią siedzibę rodu Potockich z romantycznym parkiem krajobrazowym. Od 1991 r. jest siedzibą Kolegium Europejskiego, filii College of Europe w Brugii.

Pałac powstał na terenie dawnej Bażantarni w latach 1780-1782 z inicjatywy Augusta Czartoryskiego, właściciela dóbr wilanowskich. Został uszkodzony w czasie walk w 1794 r. i dopiero kuratela Aleksandry Potockiej i Stanisława Kostki Potockiego przywróciła świetność temu miejscu. W pałacu zamieszkał syn Potockich Aleksander, który ożenił się z Anną (Anetką) z Tyszkiewiczów, a na cześć ich córki Natalii rezydencja zyskała nazwę Natolin.
Jako twórcę pałacu w Natolinie historycy sztuki wskazują Szymona Bogumiła Zuga, który z pewnością opracował projekty wnętrz i detali architektonicznych, a także nadzorował prace budowlane. W 1808 r. przebudowano pałac według projektu Piotra Aignera. W latach 30. XIX w. kolejną przebudową zajął się Henryk Marconi. Zaprojektował pomnik-sarkofag zmarłej w 1830 r. Natalii Potockiej, który wyrzeźbił Ludwik Kaufmann. W parku powstała świątynia dorycka, brama i most mauretański, a także akwedukt rzymski. Od 1892 r. i śmierci Aleksandry Potockiej (zwanej Augustową), wdowy po wnuku Stanisława Kostki Potockiego, do 1945 r. pałac należał do rodziny Branickich.
Architektura nawiązuje do modnych letnich rezydencji w stylu klasycystycznym, w szczególności do wiejskich pałaców z rotundowymi salami. Budynek powstał na planie prostokąta, a rotunda nie została umieszczona symetrycznie na środku budynku, lecz w tzw. trakcie parkowym, przybierając formę zewnętrznego portyku – miejsca spotkań, koncertów i zabaw. Strop nad salonem oparto na sześciu kolumnach jońskich zakończonych kapitelami w kształcie baranich rogów.
Po zakończeniu II wojny światowej pałac w Natolinie upaństwowiono. Początkowo stał się rezydencją prezydenta, a później obiektem reprezentacyjnym Urzędu Rady Ministrów. W latach 90. XX w. obiekt przekazano na cele edukacji europejskiej i od 1993 r. działa tu Kolegium Europejskie, filia College of Europe w Brugii.

Adres: ul. Nowoursynowska 84.

Fot. Pałac w Natolinie
Natolin ok. 1905. Fot. Polona
Pomnik-sarkofag Natalii z Potockich Sanguszkowej. Vindur CC BY 2.5

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj