Łódź można zwiedzać na wiele sposobów, szlakiem przemysłowców, ale także filmowców odwiedzając „Filmówkę”, Muzeum Kinematografii czy Aleję Gwiazd.


Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, zwana powszechnie „Filmówką” powstała w 1948 r. Na wydziale aktorskim i reżyserskim studiowali w niej m.in. Roman Polański, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Janusz Gajos czy Krzysztof Kieślowski. Symbolem szkoły są słynne schody prowadzące do kina, na których przesiadywali słynni potem absolwenci. Łódź zagrała w kilkuset filmach i serialach, m.in. nominowanej do Oscara „Ziemi obiecanej”, „W ciemności”, „Seksmisji”, kultowym serialu „Stawka większa niż życie”, a także oscarowej „Idzie”.
Niedaleko szkoły mieści się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1), które gromadzi zbiory w czterech działach: historia kina, technika filmowa, plakat i scenografia oraz animacja. Jednym z najważniejszych eksponatów jest oryginalny i w pełni sprawny fotoplastikon, który zagrał w filmie „Vabank”.
Na szlaku filmowej Łodzi jest również Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy przy ul. Piotrkowskiej pomiędzy ulicami 6 Sierpnia i Traugutta oraz w Pasażu Rubinsteina. Wzorowana jest na hollywoodzkiej Alei Sławy, składa się z ponad 65 gwiazd, których nadal przybywa. Po parzystej stronie ulicy znajdują się gwiazdy reżyserów i operatorów, natomiast po stronie nieparzystej gwiazdy upamiętniające aktorów. Pierwszą gwiazdą został uhonorowany aktor Andrzej Seweryn, odtwórca jednej z głównych ról w filmie „Ziemia obiecana”.


Adres: Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj