Społeczność ormiańska obecna jest w Polsce od kilkuset lat. Ormiański krzyż przed Świątynią Opatrzności Bożej upamiętnia relacje polsko-ormiańskie oraz dedykowany jest św. Janowi Pawłowi II.
Słowo chacz znaczy krzyż, a kar to kamień. Chaczkar to krzyż kamienny typowy dla Armenii, przedstawiony jako drzewo życia, z bogatą ornamentyką i symboliką ormiańską. U jego podstawy znajduje się kula, czyli Ziemia, zazwyczaj nie przedstawia Chrystusa. W Wilanowie chaczkar odsłonięto w 2018 r. jako dar Ormian dedykowany św. Janowi Pawłowi II jako przyjacielowi Armenii w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ustanowienia pierwszej Republiki Armenii.
Kościół Ormiańskokatolicki w Polsce jest pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet papieża. Wyróżnia go starożytny obrządek ormiański, zwłaszcza język liturgiczny staroormiański grabar. Na ziemie polskie Ormianie przybyli około 650 lat temu, dlatego wilanowski chaczkar upamiętnia także relacje polsko-ormiańskie. W XVII w. byli skupieni w archidiecezji lwowskiej obrządku ormiańskiego z parafiami w południowo-wschodniej Polsce. Archidiecezja uległa zagładzie w czasie II wojny światowej, ale obecnie posiada własny ordynariat, który podlega metropolicie warszawskiemu.
W 2006 r. powstała Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, która gromadzi armenika, takie jak: druki, rękopisy, fotografie, szaty liturgiczne, naczynia liturgiczne, obrazy, sprzęty i pamiątki. Zbiory będą eksponowane na pierwszej wystawie „Thesaurus Armenorum. Skarbnica Ormian”, w muzeum powstającym w Warszawie.
Adres: al. Rzeczypospolitej.