Czas powstania: nieznany

Opis kontekstów historycznych:

Niegowa znana jest z kultywowania i pielęgnowania wielu starych tradycyjnych zwyczajów ludowych. Jednym z nich  jest tradycja obchodzenia gospodarstw z misiem na zakończenie karnawału. Tradycja jest bardzo stara, dziś kultywowana przez kolejne pokolenia mieszkańców Niegowy.

Misie to grupa zapustna wodząca „niedźwiedzia” czyli młodego mężczyznę przebranego w słomiany kostium. Zwyczaj ten do dnia dzisiejszego oprócz Niegowy, praktykowany jest także w kilku sąsiednich gminach. Jednak tylko w Niegowie misie obchodzą okoliczne domostwa przez dwa kolejne dni. Jednego dnia spotkać można barwny korowód Misiów Młodszych, drugiego zaś Misiów Starszych. Oczywiście podział na dwie grupy wynika z wieku uczestniczących w nich mężczyzn. Misie z Niegowy stanowią najbardziej liczną osobowo grupę ze wszystkich, jakie spotykać można w granicach gminy. Bardzo często w jednej grupie występują aż dwa misie oraz pozostałe postacie które im towarzyszą, a są nimi: kilku Poganiaczy, Babka, Żyd, Dziad i Grajkowie a czasem, Pan Młody i Panna Młoda. Jeszcze kilkanaście lat temu członkami grupy Misiów byli tylko i wyłącznie kawalerowie. Obecnie nie wszystkie grupy przestrzegają tego nakazu i coraz częściej w skład Misiów wchodzą mężczyźni żonaci. Pozwala to jednak na zachowanie ciągłości tradycji, tego unikalnego obrzędu z którego Niegowa jest bardzo znana.

Członkowie grupy o poranku spotykają się w jednym z domostw. Tam następuje ubranie misiów, poprzez owinięcie poszczególnych części ciała słomianymi powrósłami. Poganiacze najczęściej ubrani są na czarno, zakładają na głowę czarną pończochę z specjalnie zrobionymi otworami na oczy i usta, w pasie przewiązani są ukręconym powrósłem. Ich atrybutem jest bat, którym poganiają Misie. Przed rozpoczęciem obejścia, Misie objeżdżają miejscowość na specjalnej platformie, ciągniętej przez traktor. Grupa Misiów obchodzi domostwa w ostatnie dni karnawału, jej członkowie tańczą z gospodarzami, życzą dostatku. Muzykanci grają, żyd handluje i wypisuje zalecania na przyszłość. Za pojawienie się na posesji otrzymują przede wszystkim pieniądze i jajka, czasem alkohol. Misie symbolizują obfitość, siłę i płodność, a więc oprowadzanie maszkar zapustnych wróżyło szczęście i powodzenie w gospodarstwie.

Efektem finalnym, po obejściu wszystkich domów Niegowie jest wspólna, wieczorna zabawa w sali mieszczącej się w Gminnym Ośrodku Kultury w Niegowie. Warto wspomnieć ze bez przychylnego stosunku ze strony władz gminy, udostępnienia sali i opieki merytorycznej ze strony GOK w Niegowie, trudno było by zachować tę tradycję w obecnym kształcie.

Województwo: śląskie

Gmina: Niegowa, powiat myszkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj