Misie z Niegówki i Moczydła, Postaszowic, Mzurowa oraz Łutowca

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania: nieznany

  Opis kontekstów historycznych:

  Misie to grupa zapustna wodząca „niedźwiedzia” czyli młodego mężczyznę przebranego w słomiany kostium. Zwyczaj ten do dnia dzisiejszego praktykowany jest w miejscowościach gminy Niegowa: Niegówce i Moczydle, Postaszowicach, Łutowcu, Mzurowie, Trzebniowie oraz przede wszystkim w Niegowie, lecz w latach poprzednich zapustnych przebierańców spotkać można było także w  Mirowie czy Tomiszowicach.

  Misie z poszczególne miejscowości w gminie Niegowa różnią się pomiędzy sobą zarówno liczebnością grupy, jak i występującymi postaciami, gdzie obok słomianego Misia spotkać można Poganiaczy, Baby, Żyda, Dziada i Grajków, a także Lekarza, Księdza, Turonia, Pana Młodego i Pannę Młodą, Cygana oraz Cyganki, w ostatnich latach także postacie nawiązujące do życia codziennego. Jeszcze kilkanaście lat temu członkami grupy Misiów byli tylko i wyłącznie kawalerowie. Obecnie dla zachowania tradycji, nie przestrzega się  tego nakazu rygorystycznie i coraz częściej w skład Misiów wchodzą mężczyźni żonaci.

  Ubieranie misia w Łutowcu, fot. Bartosz Gawlik

  Grupy Misiów obchodzą domostwa w ostatnie dni karnawału, tańczą z gospodarzami, życzą dostatku. Lekarz bada napotkanych, wystawiając fikcyjne recepty, żyd sprzedaje różne „potrzebne rzeczy”, inni zabawiają zebranych domowników.  W zamian za to otrzymują przede wszystkim pieniądze oraz jedzenie (jajka). Członków grupy częstuje się również alkoholem.

  Miś symbolizuje obfitość, siłę i płodność, a oprowadzanie tego typu maszkar zapustnych wróżyło szczęście i powodzenie w gospodarstwie.

  .Grupa Misiów zatrzymuje samochód w Postaszowicach, fot. Bartosz Gawlik

  Województwo: śląskie

  Gmina: Niegowa, występowanie w miejscowościach wchodzących w skład gminy (Niegowie, Niegówce i Moczydle, Postaszowicach, Mzurowie, Łutowcu, Trzebniowie Mirowie, Tomiszowicach), powiat myszkowski

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł