Czas powstania: nieznany

Opis kontekstów historycznych:

Misie to grupa zapustna wodząca „niedźwiedzia” czyli młodego mężczyznę przebranego w słomiany kostium. Zwyczaj ten do dnia dzisiejszego praktykowany jest w miejscowościach gminy Niegowa: Niegówce i Moczydle, Postaszowicach, Łutowcu, Mzurowie, Trzebniowie oraz przede wszystkim w Niegowie, lecz w latach poprzednich zapustnych przebierańców spotkać można było także w  Mirowie czy Tomiszowicach.

Misie z poszczególne miejscowości w gminie Niegowa różnią się pomiędzy sobą zarówno liczebnością grupy, jak i występującymi postaciami, gdzie obok słomianego Misia spotkać można Poganiaczy, Baby, Żyda, Dziada i Grajków, a także Lekarza, Księdza, Turonia, Pana Młodego i Pannę Młodą, Cygana oraz Cyganki, w ostatnich latach także postacie nawiązujące do życia codziennego. Jeszcze kilkanaście lat temu członkami grupy Misiów byli tylko i wyłącznie kawalerowie. Obecnie dla zachowania tradycji, nie przestrzega się  tego nakazu rygorystycznie i coraz częściej w skład Misiów wchodzą mężczyźni żonaci.

Ubieranie misia w Łutowcu, fot. Bartosz Gawlik

Grupy Misiów obchodzą domostwa w ostatnie dni karnawału, tańczą z gospodarzami, życzą dostatku. Lekarz bada napotkanych, wystawiając fikcyjne recepty, żyd sprzedaje różne „potrzebne rzeczy”, inni zabawiają zebranych domowników.  W zamian za to otrzymują przede wszystkim pieniądze oraz jedzenie (jajka). Członków grupy częstuje się również alkoholem.

Miś symbolizuje obfitość, siłę i płodność, a oprowadzanie tego typu maszkar zapustnych wróżyło szczęście i powodzenie w gospodarstwie.

.Grupa Misiów zatrzymuje samochód w Postaszowicach, fot. Bartosz Gawlik

Województwo: śląskie

Gmina: Niegowa, występowanie w miejscowościach wchodzących w skład gminy (Niegowie, Niegówce i Moczydle, Postaszowicach, Mzurowie, Łutowcu, Trzebniowie Mirowie, Tomiszowicach), powiat myszkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj