Lipskie uzdrowisko

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  W roku 1959 odkryto bogate złoża wód: siarczkowo – chlorkowo – węglanowo – sodowo – wapiennych, takich jak w Busku Zdroju. Do atutów miejscowości zaliczono też walory klimatyczne lasów iglastych. Ustawa z 1966 roku pozwalała zaliczyć Lipę do miejscowości uzdrowiskowych, jednak zmiany administracyjne związane z utworzeniem województw, spowodowały, że zamiar ten nie został osiągnięty. W roku 1999 Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej stwierdziło, że stan udokumentowania walorów leczniczych wód jest niedostateczny i sprawę zamknęło. Na początku XX w. Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Lipa Zdrój podjęło starania by utworzyć uzdrowisko. Unikalne wody solankowe, mogą być wykorzystywane do leczenia chorób krążenia, reumatycznych i dermatologicznych, jednak trudności w znalezieniu inwestora powodują zastój w realizacji tego przedsięwzięcia.

  Plany budowy uzdrowiska miały dużą szansę realizacji, gdy Lipa należała do województwa lubelskiego. Miała być drugim Nałęczowem. Prace budowlane przy budowie sanatorium planowano rozpocząć w 1976 r., pierwsi kuracjusze mieli być przyjęci w 1980 r.
  Zakładano, że powstanie baza uzdrowiskowa na 2,5 tys. miejsc, w tym pół tysiąca dla dzieci. Wszystkie plany zawaliły się po reformie administracyjnej w połowie lat 70., kiedy Lipa znalazła się w małym województwie tarnobrzeskim. Obecnie gmina Zaklików należy do województwa podkarpackiego.