Czas powstania: ok. 1997 r.
Opis kontekstów historycznych:
Niegowa jest gminą w której od lat kultywowane i pielęgnowane są ludowe tradycje kolędnicze i zapustne. Najbardziej znanymi grupami obrzędowymi są barwne grupy Misiów i Cyganek, które w karnawale można zobaczyć na terenie gminy. Podtrzymywaniu zwyczajów służy także odbywający się Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych HERODY.
Przegląd ma charakter konkursu skierowanego do autentycznych i rekonstruowanych grup kolędniczych z terenu Jury. Celem przeglądu jest ukazywanie, propagowanie i utrwalanie różnorodności obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia i karnawałem, ale także integracja międzypokoleniowa i przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie. W konkursie uczestniczą grupy herodowe, ostatkowe oraz kolędnicze w których biorą udział dzieci, młodzież i dorośli. Przedstawienia oceniane są przez etnografów i folklorystów. Podczas konkursu wybierana jest również grupa, która otrzymuje nominację do zaprezentowania się na Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej.
Do tej pory odbyło się 25 edycji przeglądu, którego organizatorami są Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Gminny Ośrodek Kultury w Niegowie.