Czas powstania:
koniec XIX wieku
Opis cech fizycznych:
nie dotyczy
Opis kontekstów historycznych:
Uroczystości ku czci św. Barbary z uwagi na przemysł obecny na terenie Zagłębia Dąbrowskiego zawsze były istotnym elementem życia mieszkańców Sosnowca.
Współcześnie, pomimo iż w Sosnowcu nie ma żadnej czynnej kopalni, 4 grudnia w kilku zagłębiowskich parafiach odbywają się msze w intencji górników. Ponadto w latach 2015-2019 nabożeństwo odprawiane było w cechowni kopalni „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu. Tradycję tą przerwała niestety pandemia.
Zazwyczaj w uroczystościach kościelnych udział biorą emerytowani górnicy zagłębiowskich zakładów wraz z rodzinami, krewni zmarłych górników, poczty sztandarowe, orkiestra górnicza oraz przedstawiciele organizacji górniczych i władz miejskich.
Barbórkowe tradycje górnicze podtrzymuje również Sosnowiecka Orkiestra Dęta, która 4 grudnia wcześnie rano obchodzi dawne górnicze osiedla zatrzymując się na chwilę w ważnych dla przeszłości górniczej miejscach.
4 grudnia to także okazja aby złożyć wieńce i kwiaty w miejscach związanych z sosnowieckimi kopalniami tj. KWK „Sosnowiec” w dzielnicy Sielec czy pomnik na Niwce.
Sosnowieckie obchody dnia św. Barbary są skromniejsze niż dawniej, lecz jak podkreślają ich uczestnicy uroczystości wynikają z wewnętrznej potrzeby podtrzymywania dawnej pamięci o górniczej przeszłości zagłębiowskich miast.
Dane identyfikacyjne:
województwo śląskie
Gmina Sosnowiec, Sosnowiec