Lata życia

1883-1940

Opis cech wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

Pamięć o Romanie Greisswaldzie jako sprawiedliwym i dobrym gospodarzu przetrwała wśród mieszkańców gminy Baranów Sandomierski. W Skopaniu na skwerze znajduje się obelisk upamiętniający zamordowanego w Charkowie polskiego oficera. Obok pomnika rośnie dąb, który ma przypominać przyszłym pokoleniom o tej wybitnej postaci.

W Józefowie znajduje się dwór, w którym mieszkał porucznik Greisswald. XVIII-wieczny zabytkowy dwór jest dziś własnością prywatną.

Dwór w Józefowie

Opis kontekstów historycznych

Roman Greisswald ur. 8 VII 1883 r. w Chmielowie, w powiecie tarnobrzeskim. Był właścicielem ziemskim, inżynierem rolnikiem, który kształcił się w Wiedniu.

Greisswald był również oficerem w wojsku austriackim. Dostał się do niewoli rosyjskiej podczas obrony twierdzy w Przemyślu, skąd powrócił w 1921 r. Wtedy osiadł we dworze w Józefowie, gdzie zajął się prowadzeniem majątku. Od 1933 r. był oficerem pospolitego ruszenia. Aresztowany w okolicach Lwowa, został osadzony w obozie w Starobielsku. Wraz z innymi oficerami polskimi został zamordowany przez NKWD w 1940 r. w Charkowie.

Mieszkańcy Ślęzaków wspominali go jako dobrego gospodarza, pracowitego, szanującego pracowników. Angażował się w sprawy społeczne, popierając oświatę i postęp na wsi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj