Sowiarnia Sławków

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania: 2018 r.

  Opis kontekstów historycznych:

  Sowiarnia Sławków to ciekawa i niezwykle cenna inicjatywa przyrodnicza, która powstała nie tak dawno, bo w roku 2018. Pomysł stworzenie takiego miejsca, jest realizacją marzenia jej właściciela Bartosza Pogody. Kilka lat wcześniej przejeżdżając przez malowniczy wąwóz w pobliskiej Krzykawie, miał niezwykłą okazję stanąć oko w oko z polującym sową. Kontakt wzrokowy, jaki przez ułamek sekundy nawiązał z puszczykiem zwyczajnym, stał się impulsem, który spowodował narodzenie prawdziwej fascynacji do tych tajemniczych stworzeń. Po zapoznaniu się z niezliczoną ilością fachowej literaty na temat ptaków drapieżnych, odwiedzeniu specjalistycznych hodowli sów, przejściu rozmaitych szkoleń, pracy wolontarnej, oraz pokonaniu długiej ścieżki formalnej, Pan Bartosz stał się opiekunem kilkudniowego puchacza zwyczajnego, któremu nadał imię „Bubu„. Fakt ten stał się zalążkiem jego wielkiej przygody z tymi ptakami. Wielką pasję poznawczą oraz zaangażowanie zobaczył jego sąsiad, który widząc, że przystępuje do budowy woliery dla swego podopiecznego zasugerował, aby nie poprzestawał na jednej.

  Jego słowa okazały się prorocze. Od 2022 roku Sowiarnię zamieszkuje już osiem osobników z różnych gatunków. Odwiedzając sowiarnie spotkać możemy puchacza zwyczajnego, puszczyka uralskiego, puszczyka zwyczajnego, płomykówkę zwyczajną, szlarogłówkę północną, włochatkę zwyczajną, puchacza śnieżnego, puszczyk mszarnego. „Bubu”, „Kora”, „Jimmy”, „Gaja”, „Joko”, „Tajfun”, „Kokos” i „Pyrtuś” to dźwięczne imiona sów, będących reprezentantami wymienionych gatunków.

  Pan Bartosz ponadto posiada uprawnienia nadane mu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, które pozwalają mu ratować dzikie sowy potrącane w wypadkach, znalezione przez spacerowiczów i inne potrzebująca pomocy ptaki drapieżne. Na tej zasadzie w oczekiwaniu aż będą ją mogli odebrać prawowici właściciele, w Sławkowie zamieszkała sowa ewakuowana z Ukrainy. Zamysłem pomysłodawcy tego miejsca jest zgromadzenie w swojej hodowli wszystkich gatunków sów występujących w Polsce. Sowiarnia Sławków to miejsce, gdzie mieszkają również dwie alpaki rasy huacaya i trzy kozy karpackie. Pokazy z sowami odbywają się przez cały rok, również w weekendy i święta bez względu na warunki pogodowe. W tygodniu Sowiarnię odwiedzają zorganizowane grupy. Podczas pokazu można pogłaskać i potrzymać sowę na specjalnej rękawicy. Można także wykonać pamiątkowe zdjęcie, a przede wszystkim dowiedzieć się olbrzymiej ilości arcyciekawych faktów o ich życiu, upodobaniach. Niektórzy z gości zabierają sowy na spacer po lesie. Aktywna działalność sławkowskiej Sowiarni przyczynia się do propagowania wiedzy przyrodniczej o życiu i zwyczajach tych niezwykłych i ważnych dla ekosystemu drapieżników.

  Województwo: śląskie

  Gmina: Sławków, powiat będziński, region Zagłębie Dąbrowskie

  lokalizacja: ul. Chwaliboskie 4, 41-260 Sławków

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł