Tradycyjna gęsina w wykonaniu siewierskiej restauracji, źródło: https://www.facebook.com/zlotages/

Czas powstania:

nieznany

Opis cech fizycznych:

nie dotyczy

Opis kontekstów historycznych:

Potrawy przygotowywane z gęsi pojawiły się zapewne wraz z rozpowszechnieniem hodowli tych ptaków. Pierwsze wzmianki o chowie gęsi w Polsce odnajdujemy w piśmiennictwie z XVII wieku. Natomiast pod koniec XIX i na początku XX wieku w niemal każdym polskim gospodarstwie utrzymywano stadka od 5 do 15 sztuk gęsi.

W dawnej literaturze zamieszczono wiele przepisów na przyrządzenie gęsi. Receptury były przekazywane przez gospodynie z pokolenia na pokolenie a współcześnie stanowią kulinarne dziedzictwo regionu.

Najczęściej gęsinę przygotowywano w okolicy dnia świętego Marcina czyli 11 listopada, kiedy to wcześniej oskubaną i opaloną gęś, nacierano solą oraz czosnkiem i wkładano do tzw. gęsiarki czyli żeliwnego naczynia. Następnie gęsiarkę umieszczano w piecu chlebowym i pieczono podlewając co jakiś czas wytapiającym się gęsim tłuszczem.

Siewierska gęś pieczona, na którą przepis odnajdujemy w książce kulinarnej promującej tradycyjne potrawy regionalne („Zbiór przepisów potraw regionalnych województwa śląskiego”, Śląska Organizacja Turystyczna) stała się elementem popularnej dziś turystyki kulinarnej i symbolem Siewierza. Aby spróbować tego specjału do Siewierza przyjeżdżają goście z dalszych i bliższych okolic.

Siewierska gęś pieczona, źródło: https://www.slaskiesmaki.pl/guidebook/1018751/poi/8
Gęś w tradycyjnej gęsiarce, źródło: https://slaskiesmaki.pl/staticcontent/141150/siewierska-ges-pieczona

Dane identyfikacyjne:

województwo śląskie

Gmina Siewierz, Siewierz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj