Podkarpacki Jarmark Ludowy „Roztańczony Chorzelów”

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie rokrocznie organizuje Podkarpacki Jarmark Ludowy „Roztańczony Chorzelów, który 19 czerwca 2022 odbył się po raz XIV. Wydarzenie w swoich głównych celach zakłada ochronę tradycji regionu, promowanie twórczości wokalnej, muzycznej i tanecznej. Ten jarmark to także konfrontacja artystycznych dokonań dziecięcych, młodzieżowych i seniorskich zespołów tańca ludowego oraz kapel ludowych. Różne zespoły zapowiadają swój udział, a w tegorocznej edycji Jarmarku wystąpili: MLZPiT „Krakowiak”, ZPiT „Mali Wielopolanie”, DZT „Ziemia Mielecka – Abrakadabra”, ZPiT „Mali Rzeszowiacy”, ZPiT „Wiercany”, RZPiT „Gacoki”, ZPiT „Chorzelowiacy”, ZPiT „Przewrotniacy”, KL Gacoki, KL „Padwianie”, KL ZPiT „Chorzelowiacy”.

  Poza wydarzeniami związanymi z występami na scenie zwykle na stoiskach prezentowane są wystawy rękodzieła ludowego oraz rzemiosła przygotowane przez lokalnych twórców, w tym: przedmioty robione na szydełku, przedmioty z wikliny papierowej, biżuteria, zabawki odpustowe, ubranka i maskotki handmade, miody z lokalnej pasieki. Jarmark jest też okazją do spróbowania tradycyjnych potraw regionalnych przygotowanych.

  Podkarpacki Jarmark Ludowy jest dowodem na to, że folklor Podkarpacia to niezwykle istotny region w polskiej kulturze ludowej. Większość zespołów folklorystycznych ma w swoim repertuarze tańce ziemi rzeszowskiej, które charakteryzuje dynamika, żywiołowość, duże, często zróżnicowane tempo, a nade wszystko swoboda, obszerność i elegancja ruchu. „Roztańczony Chorzelów” od wielu lat skupia pasjonatów tańca i muzyki ludowej.

  Jarmark ma charakter konkursu, w którym przyznawane są nagrody i wyróżnienia. W przypadku zespołów jury zwraca szczególną uwagę na wierność i oryginalność prezentacji, reżyserie i kompozycje programu, strój, dbałość i sposób noszenia, stylowość i charakter programu, jednolitość stylistyczną w prezentacji scenicznej, poziom wykonawczy, interpretacje, wartość artystyczną oraz ogólny wyraz artystyczny. W przypadku kapeli ludowych komisja ocenia wykonanie obowiązkowego utworu z regionu rzeszowskiego, obowiązkowego jednego utworu wokalnego, właściwy skład instrumentalny oraz repertuar zgodny z prezentowanym regionem, poprawność intonacyjną oraz rytmiczną prezentowanego repertuaru i zgodną z lokalną tradycją wykonawczą, techniką wykonania, dobór i estetyką kostiumów, ogólnym wyrazem artystycznym.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Mielec-wiejska

  Fot:www.facebook.com/kulturagminamielec/
  Fot:www.facebook.com/kulturagminamielec/
  Fot:www.facebook.com/kulturagminamielec/
  Fot:www.facebook.com/kulturagminamielec/
  Fot:www.facebook.com/kulturagminamielec/
  Fot:www.facebook.com/kulturagminamielec/
  Fot:www.facebook.com/kulturagminamielec/