Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  1993 rok.

  Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” jest grupą folklorystyczną, działającą przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie i zrzesza młodzież z całego terenu powiatu mieleckiego. Zespół powstał w 1993 roku i tworzą go dwa pełne pokolenia tancerzy. Założycielką zespołu jest pani Bożena Telega, która po dziś dzień jest choreografem i kierownikiem artystycznym zespołu. Kierownikiem muzycznym jest pan Michał Witek.

  W zespole zrzeszeni są młodzi ludzie, których pasją jest taniec, muzyka, folklor i tradycja. Zespół w swych działaniach tanecznych, wokalnych, obrzędowych, okolicznościowych z pasją i zaangażowaniem podejmuje nowe wyzwania, pragnąc integrować środowisko i zachować kulturę swojej okolicy. Zespół uświetnia swoimi koncertami imprezy gminne, powiatowe i wojewódzkie. Ponadto artyści biorą udział i to z powodzeniem w przeglądach oraz festiwalach regionalnych i ogólnopolskich, zdobywając nagrody. Zespół był w wielu miastach Podkarpacia i Małopolski, odwiedził ziemię śląską, opoczyńska i łódzką. Zdobywając tytuł Laureata w Międzywojewódzkim Przeglądzie „Taneczny krąg” Zespół w nagrodę odwiedził Słowację uczestnicząc w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym. Tancerze odwiedzili także Katalonię w Hiszpanii i zaprzyjaźniony Zespół Espart Ramon d’Olzina de Villa Seca.

  W grudniu 2011 roku Kapela Ludowa „Chorzelowiacy” w składzie Tadeusz Wywrocki, Jarosław Draguła, Grzegorz Brus, Łukasz Skop i Eugeniusz Wilk oraz soliści zespołu  nagrali płytę z 30 przyśpiewkami ludowymi „Rozśpiewany Chorzelów”,  która znajduje się w płytotece Radia Rzeszów i prezentowana jest na antenie rozgłośni. Zespół nagrał również płytę z podkładami muzycznymi do siedmiu suit tanecznych. W 2013 r. TVP Rzeszów dzięki pomocy Jerzego Dyni nagrała z „Chorzelowiakami” audycję z cyklu „Spotkanie z folklorem” –  „ Tańce lasowiackie”. Od 2013 roku „Chorzelowiacy” są członkiem Polskiej Sekcji CIOFF.

  Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” występuje w pięknych strojach ludowych z regionu rzeszowskiego, krośnieńskiego, śląskiego, krakowskiego, łowickiego, warszawskiego oraz strojach z okresu księstwa warszawskiego i strojach szlacheckich o autentycznych wzorach.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Mielec-wiejska

  Fot. FB Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”.
  ZPiT Chorzelowiacy. Fot: www.kultura.gmina.mielec.pl
  ZPiT Chorzelowiacy. Fot: www.kultura.gmina.mielec.pl
  ZPiT Chorzelowiacy. Fot: www.kultura.gmina.mielec.pl
  ZPiT Chorzelowiacy. Fot: www.kultura.gmina.mielec.pl
  Fot. FB Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”.
  Fot. FB Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”