Czas powstania

organizowane od 2003 r. w Lelowie.     

Opis Gminnego Cudu Regionu

„Święto Ciulimu – Czulentu” to festiwal kultury polskiej i żydowskiej. Jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce.
Festiwal „Święto Ciulimu – Czulentu” ma przypominać wspólną historię Polaków i Żydów, pokazuje przenikanie się kultur, uczy tolerancji i wzajemnego zrozumienia.
W ramach tego festiwalu prezentowania jest kultura polska i żydowska: muzyka, taniec, tradycje, potrawy, a także regionalna kultura polska przede wszystkim z terenów ziemi lelowskiej. Unikatową wartością tego festiwalu jest uczestniczenie w nim chasydów związanych z Lelowem przez urodzonego i pochowanego tutaj mistrza, cadyka Dawida Bidermana.

Inicjatorem święta był Wójt Gminy Lelów Jerzy Szydłowski oraz rabin Simcha Krakowski, główny organizator przyjazdu chasydów do Lelowa na grób Cadyka. Pierwsze święto miało charakter bardzo kameralny. Była to skromna impreza, której symboliczne znaczenie okazało się bardzo znaczące i stało się podstawą do dalszych działań. Impreza rozrosła się tak, że ma obecnie zasięg ogólnokrajowy, a nawet międzynarodowy. W święcie uczestniczy zarówno społeczność gminy Lelów i gmin okolicznych, jak i znaczna liczba turystów przyjeżdżających na tę imprezę z całego kraju. Uczestnikami tego święta są także chasydzi z Izraela i innych krajów, którzy są związani z naszą miejscowością poprzez postać cadyka Dawida Bidermana pochowanego w Lelowie. Wszyscy zgromadzeni w tych dniach próbują być razem i cieszyć się zgodnie z mądrością chasydzką, że „ radość jest zdolnością człowieka do ciągłego odradzania się”.
„Święto Ciulimu – Czulentu” otrzymało certyfikat nadany przez Częstochowską Organizację Turystyczną jako Produkt Turystyczny, a potrawa „Ciulim lelowski” i „Czulent lelowski” otrzymała certyfikat potrawy regionalnej. „Ciulim lelowski” został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych woj. śląskiego w kategorii „gotowe dania i potrawy”.

      Dane identyfikacyjne

Województwo: Śląskie
Gmina: Lelów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj