Pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Rok powstania – 2019

  Opis cech fizycznych

  Monument upamiętniający Żołnierzy Wyklętych i działaczy polskiego podziemia antykomunistycznego ziemi jasielskiej stanął w centrum miasta, na skwerze przylegającym do Zespołu Szkół nr 4, tzw. „Ekonomika”.

  To granitowy postument, na którym umieszczono odlany w brązie wizerunek Orła Białego z rozpostartymi skrzydłami, walczącego z trzema hydrami symbolizującymi wrogów narodu polskiego. Hydry są pokryte napisami: Armia Czerwona, NKWD, UB, PZPR, PPR, KGB, MO, ORMO. Na cokole umieszczono napis: „Bóg, Honor, Ojczyzna” oraz tablicę upamiętniającą bohaterów i fundatorów dzieła.

  Opis kontekstów historycznych

  Z inicjatywy Zarządu Powiatu w Jaśle powstał pomnik, który upamiętnia wywodzących się z ówczesnej ziemi jasielskiej Żołnierzy Wyklętych oraz działaczy polskiego podziemia antykomunistycznego. Jest to dzieło wybitnego twórcy imigracyjnego Andrzeja Pityńskiego, laureata Orderu Orła Białego przyznanego mu w 2017 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę. Symbolicznego odsłonięcia obelisku, w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego dokonał starosta jasielski Adam Pawluś w towarzystwie przedstawicieli rodzin Żołnierzy Wyklętych. Starosta podkreślił, że:

  Mam nadzieję, że ten pomnik stanie się niejako swego rodzaju testamentem przekazywanym kolejnym pokoleniom, że konieczna jest dbałość, troska i walka o wolność, suwerenność i niepodległość Polski. Chwała Bohaterom!

  Środki na powstanie pomnika pochodziły ze zbiórki publicznej przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Oświatowo-Edukacyjne Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle. Znaczny udział w sfinansowaniu przedsięwzięcia miały Fundacja LOTOS oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej Okręg nr 2 w Nowym Jorku.

  Kilka słów na temat projektu, jak i jego symboliki przygotował również autor pomnika – Andrzej Pityński. Oto fragment: „Dobry pomnik to kamerton uczuć, którego się widzi i czuje. Pomnik raz widziany zapamięta się przez całe życie. Dziś mój pomnik stoi już w Jaśle i spełnia swoje zadanie. Oby przypominał Wam kim jesteście i dokąd idziecie. Czas na odkłamanie historii Polski, czas na patrzenie w przyszłość z innej perspektywy historycznej, z której możemy być dumni. My, nasze dzieci i wnuki. Niech Was Bóg błogosławi. Niech żyje Polska bez komuny i jej sługusów. Chwała Bohaterom!”

  Podczas odsłonięcia przemówienia okolicznościowe wygłosili: Alicja Zając – senator Rzeczypospolitej Polskiej, Małgorzata Woźniacka – córka Eugeniusza Niziołka, działacza organizacji Wolność i Niezawisłość, Dominik Wróbel – prezes Stowarzyszenia Oświatowo-Edukacyjnego Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, Grażyna Żabińska-Olszak – córka Stanisława Żabińskiego, jednego z Żołnierzy Wyklętych, Irena Kozimala – dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie oraz Maria Kurowska – członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

  Poświęcenia dokonał ks. prałat Tadeusz Paszek, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

  Województwo Podkarpackie

  Gmina Jasło

  Bibliografia:

  http://www.terazjaslo.pl/2019/09/w-jasle-stanal-pomnik-zolnierzy-wykletych/

  https://samorzad.gov.pl/web/powiat-jasielski/zolnierze-wykleci