Rok powstania – 2010.

Opis cech fizycznych

To wysoki na osiem metrów krzyż, u którego podnóża znajdują się trzy kamienne głazy, a na nich dwie tablice pamiątkowe: jedna poświęcona polskim oficerom i policjantom bestialsko zamordowanym przez Sowietów w kwietniu 1940 roku, a druga ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 r. Stoi na skwerze przed I Liceum Ogólnokształcącym.

Opis kontekstów historycznych

Symbolicznego odsłonięcia pomnika „Golgota Wschodu” dokonali: dziekan jasielski ksiądz Zbigniew Irzyk, przewodnicząca Rady Powiatu Jasielskiego Alicja Zając, wicestarosta jasielski Witold Lechowski, członek Zarządu Powiatu Adam Pawluś, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Zbigniew Waszkiel, poseł na Sejm RP Piotr Babinetz oraz przedstawicielka Rodzin Katyńskich. Poświęcił go ksiądz Stanisław Marczak. „Golgotę Wschodu” zaprojektował architekt Wojciech Frączek z Krakowa, absolwent jasielskiego liceum, który powiedział, że dla niego to jest wielki zaszczyt wykonać ten projekt. Uczynił to bezpłatnie. Na kamiennych kilkutonowych głazach, które przywieziono z Lipowicy koło Dukli zamontowano dwie tablice pamiątkowe, na których widnieją słowa:

„W hołdzie żołnierzom i policjantom polskim bestialsko zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Twerze-Miednoje. Ofiarom deportacji i zsyłek do łagrów, pomordowanym i zmarłym na „nieludzkiej ziemi” Związku Sowieckiego. Polakom, ofiarom ludobójstwa dokonanego przez oprawców OUN-UPA. Kwiecień 2010 A.D. Mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego”.

„W hołdzie panu prof. Lechowi Kaczyńskiemu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonką, panu Stanisławowi Zającowi senatorowi RP oraz wszystkim, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie w katastrofie lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w drodze do Katynia. Mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego”.

Opiekę nad miejscem pamięci narodowej będzie sprawuje młodzież z I liceum.

W ramach obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej w 2010 r. odbyła się też sesja historyczno – edukacyjna, w której prelegentami byli: Eugeniusz Taradajko – dyrektor Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie, uczestnik Rządowej Komisji Ekshumacyjno-Badawczej oraz dr Piotr Łysakowski z Wydziału Badań Naukowych, Dokumentacji i Zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Województwo Podkarpackie

Gmina Jasło

Bibliografia:

„Encyklopedia Jasła”, pod red. Zdzisława Świstaka, Jasło 2010

https://www.jaslo4u.pl/pod-i-lo-powstaje-golgota-wschodu-pomnik-upamietniajacy-ofia-newsy-jaslo-8036

http://www.terazjaslo.pl/2010/05/w-jasle-odslonieto-dzisiaj-pomnik-%E2%80%9Egolgota-wschodu%E2%80%9D/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj