Dokładna data powstania budynku nie jest znana. Zachowane źródła podają, że obiekt istniał już przed II wojną światową.

Opis cech fizycznych

Ekskluzywny budynek dwukondygnacyjny usytuowany na rogu ulicy Kościuszki i ulicy Sokoła. Obecnie w obiekcie mieści się Zakład Energetyczny.

Opis kontekstów historycznych

Elegancki Hotel Krakowski był istotnym miejscem na mapie miasta. Organizowano w nim najważniejsze spotkania biznesowe z branży naftowej.

Jeszcze przed I wojną światową wokół hotelu, jak też i w nim było gwarno, a życie praktycznie nie zamierało, nawet i późnymi porami nocnymi.

W niektórych źródłach podawano informacje, iż dochodziło tam do niekulturalnych wybryków, gorszących ekscesów i nie przyzwoitych scen inteligencji miejskiej. „Ilustrowany Przewodnik po Galicji” z 1919 roku podaje, że w budynki mieściły się ekskluzywne pokoje (było ich nawet 30), restauracja, kawiarnia z muzyką.

Lata świetności obiektu znacznie straciły na dobrej opinii, gdy biznes ten powierzył ówczesny burmistrz miasta Józef Baranowski, Klarze Kleinmuntz, osobie o nieodpowiedniej reputacji, która swoje wcześniejsze interesy prowadziła w krakowskim domu publicznym. Oczywiście wywołało to mieszane uczucia wśród miejscowych, zarzucając włodarzowi Jasła „brak troski o moralność”. Obiekt został nazwany „bajzlem”, gdzie dochodziło do skandalicznych scen, kończących się niejednokrotnie w inspektoracie policji lub nawet w sądzie. Prawdopodobnie rajcy miejscowi długo nie pozwolili na taki stan rzeczy znaczącego obiektu swojego miasta. Choć nie zachowało się wiele dokumentów mówiących o dalszej historii hotelu, nie mniej jednak ważne, że budynek do dziś istnieje i prezentuje się okazale.

Województwo Podkarpackie

Gmina Jasło

Bibliografia:

„Encyklopedia Jasła”, pod red. Zdzisława Świstaka, Jasło 2010
http://jasloiregion.pl/2013/03/ciekawostka-o-hotelu-krakowskim-w-obiektywie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj