Czas powstania
Początek XIX w.
Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu
Mstów to wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim. Położona jest nad Wartą, przy drodze wojewódzkiej nr 786. W latach 1279–1870 miejscowość posiadała status miasta.
Pierwsza historyczna pisana wzmianka o Mstowie pochodzi z 1193 roku. Miejscowość została wówczas wymieniona w bulli papieża Celestyna III jako własność kanoników regularnych laterańskich na Piasku we Wrocławiu.
Do XVI wieku Mstów był największym miastem w regionie, przewyższającym znaczeniem Częstochowę. Miejscowość kilkukrotnie odwiedzali władcy Polski: Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Zygmunt August.
Jedną z atrakcji Mstowa, którą warto zobaczyć, są zabytkowe stodoły.
Opis kontekstów historycznych
Nieco na południe od centrum Mstowa, leżącego na północnych krańcach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na wzniesieniu o nazwie Góra Ściegna (281 m n.p.m.), stoją malownicze ruiny dawnych, zabytkowych stodół, które dość licznie powstawały tu ponad 100 lat temu, pod koniec XIX wieku.
Stodoły te zbudowane zostały z miejscowego kamienia wapiennego oraz z drewna. Nakryte są słomianymi strzechami. Zbudowano je wzdłuż kilku stodolnych ulic. Cały obiekt nazwany jest dziś „dzielnicą stodół”. Z biegiem lat, wraz ze zmieniającym się światem i zajęciami tutejszej ludności przestały być potrzebne. Dziś większość z nich to już ruiny, przypominające dawne czasy, dawny Mstów.
Dane identyfikacyjne
Województwo: śląskie
Gmina: Mstów