Balansujące olsztyńskie rzeźby

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Czas powstania

  XXI w.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Balansujące rzeźby są dziełem częstochowskiego artysty, Jerzego Kędziory. Jego prace prezentowane są w wielu miejscach w kraju i za granicą. W Olsztynie można podziwiać cztery z nich: „W nieskończoność”, „Gimnastyczka z szarfą”, „Przytulia Olsztyńska”, „Pojedynek”.

  Opis kontekstów historycznych

  Jedna z rzeźb, umieszczonych na Rynku w Olsztynie to „W nieskończoność”. Według artysty definiuje ona rzeźby balansujące, które będąc w ciągłym ruchu, niestrudzenie wychylają się od plusowej do minusowej krańcowości. Druga – „Gimnastyczka z szarfą” jest jedną z ciekawszych rzeźb z serii „Gimnastycy”. Z kolei balansujące dzieło przy ul. Zamkowej to „Przytulia Olsztyńska”. Przedstawia kobietę tkającą nowy jurajski obraz. Kolejną z rzeźb można oglądać w parku przy zabytkowym Spichlerzu. „Pojedynek” to dwupostaciowa kompozycja z cyklu zatytułowanego „Groteska transformacji”.
  Jerzy „Jotka” Kędziora urodził się w 1947 r. w Częstochowie. Jest rzeźbiarzem, malarzem i projektantantem. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.


  Od początku swojej drogi twórczej interesował się sztuką kinetyczną i eksperymentami rzeźbiarskimi. W latach 90. rozpoczął prace nad rzeźbami balansującymi, w których na pozór ciężkie i statyczne formy stały się ulotnymi przedstawieniami. Dzięki tym unikalnym pracom artysta stał się rozpoznawalny na świecie.
  Rzeźby Jerzego Kędziory były eksponowane na prestiżowych wystawach, m.in. w Miami, Palm Beach, Abu Dhabi, Dubaju, Londynie, Berlinie, Lourdes, Wenecji czy Madrycie. Artysta jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych.

  Dane identyfikacyjne
  Województwo: Śląskie
  Gmina: Olsztyn