Balansujące olsztyńskie rzeźby

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  XXI w.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Balansujące rzeźby są dziełem częstochowskiego artysty, Jerzego Kędziory. Jego prace prezentowane są w wielu miejscach w kraju i za granicą. W Olsztynie można podziwiać cztery z nich: „W nieskończoność”, „Gimnastyczka z szarfą”, „Przytulia Olsztyńska”, „Pojedynek”.

  Opis kontekstów historycznych

  Jedna z rzeźb, umieszczonych na Rynku w Olsztynie to „W nieskończoność”. Według artysty definiuje ona rzeźby balansujące, które będąc w ciągłym ruchu, niestrudzenie wychylają się od plusowej do minusowej krańcowości. Druga – „Gimnastyczka z szarfą” jest jedną z ciekawszych rzeźb z serii „Gimnastycy”. Z kolei balansujące dzieło przy ul. Zamkowej to „Przytulia Olsztyńska”. Przedstawia kobietę tkającą nowy jurajski obraz. Kolejną z rzeźb można oglądać w parku przy zabytkowym Spichlerzu. „Pojedynek” to dwupostaciowa kompozycja z cyklu zatytułowanego „Groteska transformacji”.
  Jerzy „Jotka” Kędziora urodził się w 1947 r. w Częstochowie. Jest rzeźbiarzem, malarzem i projektantantem. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.


  Od początku swojej drogi twórczej interesował się sztuką kinetyczną i eksperymentami rzeźbiarskimi. W latach 90. rozpoczął prace nad rzeźbami balansującymi, w których na pozór ciężkie i statyczne formy stały się ulotnymi przedstawieniami. Dzięki tym unikalnym pracom artysta stał się rozpoznawalny na świecie.
  Rzeźby Jerzego Kędziory były eksponowane na prestiżowych wystawach, m.in. w Miami, Palm Beach, Abu Dhabi, Dubaju, Londynie, Berlinie, Lourdes, Wenecji czy Madrycie. Artysta jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych.

  Dane identyfikacyjne
  Województwo: Śląskie
  Gmina: Olsztyn