Rękodzieło – Koronkowe Cudeńka z Szerzyn  

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Opis cech fizycznych

  Rękodzielnicze prace to wytwór ludzkiej wyobraźni, powstający od stuleci na bazie przede wszystkim zwinnych rąk i naturalnych materiałów.

  Koronkarstwo jest jedną z wielu rodzajów ręcznych prac wychodzących spod sprawnych dłoni i powstających według gustów i mody. U wielu miłośników tej sztuki potrafią budzić zachwyt zauroczenie.

  Opis kontekstów historycznych i artystycznych

  Michalina Gębarowska z Szerzyn wykonuje prace rękodzielnicze na bazie szydełka oraz kordonka, włóczki, nici. Pierwsze jej prace powstały już bardzo dawno temu. Sztuki dziergania nauczyła się od swojej babci i mamy. W jej asortymencie są chusty, peleryny, szale, serwety, bieżniki, obrusy, wykonywane przez cały rok oraz koszyczki, pisanki, kurki, kogutki, kurczaki, baranki przygotowywane z okazji Wielkanocy, jak też bombki, choinki, sopelki, aniołki, gwiazdki tworzone z okazji Bożego Narodzenia. Artystka niejednokrotnie wykonywała te dzieła na konkursy i wystawy organizowane przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach oraz przez Muzeum Regionalne w Jaśle czy Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. Jej prace mogą być też doskonałym prezentem dla osób doceniających rękodzieło i ceniących sobie ten rodzaj sztuki.