Rękodzieło – Koronkowe Cudeńka z Szerzyn  

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Opis cech fizycznych

  Rękodzielnicze prace to wytwór ludzkiej wyobraźni, powstający od stuleci na bazie przede wszystkim zwinnych rąk i naturalnych materiałów.

  Koronkarstwo jest jedną z wielu rodzajów ręcznych prac wychodzących spod sprawnych dłoni i powstających według gustów i mody. U wielu miłośników tej sztuki potrafią budzić zachwyt zauroczenie.

  Opis kontekstów historycznych i artystycznych

  Michalina Gębarowska z Szerzyn wykonuje prace rękodzielnicze na bazie szydełka oraz kordonka, włóczki, nici. Pierwsze jej prace powstały już bardzo dawno temu. Sztuki dziergania nauczyła się od swojej babci i mamy. W jej asortymencie są chusty, peleryny, szale, serwety, bieżniki, obrusy, wykonywane przez cały rok oraz koszyczki, pisanki, kurki, kogutki, kurczaki, baranki przygotowywane z okazji Wielkanocy, jak też bombki, choinki, sopelki, aniołki, gwiazdki tworzone z okazji Bożego Narodzenia. Artystka niejednokrotnie wykonywała te dzieła na konkursy i wystawy organizowane przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach oraz przez Muzeum Regionalne w Jaśle czy Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. Jej prace mogą być też doskonałym prezentem dla osób doceniających rękodzieło i ceniących sobie ten rodzaj sztuki.