Czas powstania

XIX w.

Według rejestru zabytków cmentarz grzebalny został założony w XIX w. W tym samym wieku został ogrodzony murem ceglanym. Na murowanych słupach cmentarza umieszczone były „daszki” z piaskowca, ufundowane prawdopodobnie przez barona Leopolda Kronenberga, ogromnie bogatego przemysłowca pochodzenia żydowskiego, bankiera oraz udziałowca kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Śladem tej fundacji są umieszczone na żelaznej bramie cmentarza inicjały „LK”. Nad nimi widnieje korona symbolizująca tytuł baronowski. Natomiast według wiedzy historycznej P. Krzysztofa Wójcika, ów cmentarz został założony prawdopodobnie wraz z budową istniejącego do dziś kościoła pw. Św. Marcina pod koniec wieku XVIII w 1791 roku.

Inicjały na bramie cmentarza. Źródło: Domena publiczna.

Opis kontekstów historycznych

Na cmentarzu grzebalnym w Kłomnicach można spotkać się z wieloma starymi zabytkowymi grobami i grobowcami, do takich należy m.in:
Grobowiec księdza kanonika Józefa Gabriela Brzezińskiego, zmarłego w 1855r. Umiejscowiony jest w najstarszej, zachodniej części cmentarza. Nagrobek wykonany jest z piaskowca.

Grób księdza kanonika Józefa Gabriela Brzezińskiego. Źródło: Domena publiczna.


Grób księdza Ignacego Strączyńskiego, zmarłego w 1901r., proboszcza tutejszej parafii. Wykonany z piaskowca, ufundowany przez robotników z plantu kolejowego w 1909r.

Grób familijny Chrzanowskich, pochodzący z końca XIX w. Pochowani w nim są właściciele zabytkowego majątku w Rzekach Wielkich.

Grób rodzinny Chrzanowskich. Źródło: Domena publiczna.
Nagrobek na mogile Chrzanowskich. Źródło: Domena publiczna.


Grób Policzkiewicza – zmarłego w 1907r. Policzkiewicz był właścicielem niewielkiego majątku w Konarach.

Grób Jana Policzkiewicza. Źródło: Domena publiczna.

Grobowiec rodziny Moraczewskich, właścicieli dóbr w Garnku.Źródło: Domena publiczna.

Dane identyfikacyjne

Województwo:  śląskie                                                            

Gmina:  Kłomnice                                                                      

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj