Pomnik ofiar rabacji w 1846 roku w Zgórsku

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  1867/19 czerwca 2018 roku.

  Na wielostopniowej podstawie ustawiona została wysoka kolumna grecka zwieńczona urną nakrytą w połowie imitacją tkaniny. Całość ogrodzona metalowym ogrodzeniem 2 x 2 m, wspartym na czterech narożnych słupach. Do pomnika prowadzi szeroka ścieżka wyłożona kostką. Obok pomnika została ustawiona tablica z informacją: POMNIK OFIAR RABACJI 1846 ROKU W ZGÓRSKU / W lutym 1846 roku w czasie tzw. rabacji chłopskiej na terenie Parafii Zgórsko zostali zamordowani m.in. 1. BRONIEWSKI Teodor, kurator ekonomiczny Zakładu Narodowego im. Ossolińskich; 2. BRONIEWSKI Jan z Partyni; 3. BRONIEWSKI N. z Przybysza; 4. CHMIEL N. z Partyni; 5. GÓRSKI Jan, dziedzic Partyni; 6. HALSKI N., ekonom w Zgórsku; 7. KOSIŃSKI N., mandatariusz w Zgórsku; 8. STANKIEWICZ N., ekonom w Partyni; 9. ŻYCHOWSKI Aleksander, gorzelnik w Zgórsku. Niżej na tablicy zamieszczono opis: W 1867 roku rodzina Broniewskich postawiła w tym miejscu pomnik upamiętniający te tragiczne wydarzenia i ich ofiary. Uległ on zniszczeniu po II wojnie światowej. W 2017 roku pomnik został odbudowany staraniem Parafii Zgórsko przez stowarzyszenie „Nasza Gmina” dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Radomyśl Wielki. (niżej znaczek Ministerstwa i herb Gminy).

  Pomnik ofiar rabacji chłopskiej w 1846 roku w Zgórsku, postawiony został w roku 1867 przez rodzinę Broniewskich, która tym sposobem chciała uczcić pamięć zamordowanego Teodora Broniewskiego, kuratora ekonomicznego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i jego dwóch braci. Pomnik został częściowo zniszczony w czasie wojny, później zdewastowany i zapomniany. Obecnie odnowiony i przywrócony do pierwotnego wyglądu dzięki staraniom stowarzyszenia „Nasza Gmina”. Koordynatorem projektu był dr Andrzej Przybyszewski, a prace rekonstrukcyjne wykonał konserwator Andrzej Kazberuk. Oficjalne odsłonięcie i poświęcenie pomnika odbyło się 19 czerwca 2018 roku.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Radomyśl Wielki

  Zgórsko
  Zgórsko